We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
price of bread, butter, milk and eggs
Options
Comments
-
It isn't just the UK - milk in the US is more expensive for the same quantity.An average day in my life:hello: :eek::mad: :coffee::coffee::coffee::T
:rotfl: :rotfl:
:eek::mad: :beer:
I am no expert in property but have lived in many types of homes, in many locations and can only talk from experience.0 -
i buy tesco fresh milk (like the cravendale) its £1 for 4 pints at the moment (special offer)
butter i paid £1.60 for 2 blocks last time i brought
im one for not paying too much attention the quicker i get round tescos the better lol but its shocking how they have risen so quicklyDFW nerd club number 039'Proud To Be Dealing With My Debts' :money: i will be debt free aug 2010
2008 live on 4k +cb £6,247.98/£6282.80 :T
sealed pot 2670g
2009 target £4k + cb £643.89:eek: /£6412.800 -
I must admit that I don't have an issue with the price of bread as I get it, and other products 1/2 price due to my staff discount, (c/o Greggs).
My main gripe is the price of milk because I buy 6 pints a day.
6 pints costs £2.02 at cooperative btwKarma - the consequences of ones acts."It's OK to falter otherwise how will you know what success feels like?"1 debt v 100 days £20000 -
I have just posted a thread on what to do with all the butter I have made.
I have been buying up the double cream in Tesco. They always have a glut around Christmas. The huge 500ml post were 10p, bargain. I have made so much butter with it, it tastes so nice. I have made it into blocks and put it in the freezer.
10p makes 3 decent sized blocks.!0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards