We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Would You Pay 99p For An Empty Jam Jar!!!
Options
Comments
-
I ask the ladies at work if they would save their jars for me. We are a thrifty lot anyway as no-one gets paid very much and I give jam and chutney out occasionally in return. I can't believe how many jars must just get chucked in recycling bins or even worse, the normal rubbish. However, if it's true that a lot of people have tried growing their own veg this year, there will be an interest in preserving soon too.
If I have to throw a jar in the recycling because I can't get the label off (that really annoys me) I always keep the lid as it may fit something else0 -
I love the jams from Lidls and Aldi's. Think they are about 60p, in fancy jars and excellent quality.
OH loves the blood orange marmalade from the local farm shop where we go away at £1.50 a jar but is delish and lasts a while.
PP
xxTo repeat what others have said, requires education, to challenge it,requires brains!FEB GC/DIESEL £200/4 WEEKS0 -
I give my extra left over jars to a lady who comes to my craft class and in exchange I usually get a couple of jars of HM jam.fair exchange is no robbery she is happy and so am I. As I live alone its hardly worth my while to make jams or picles anymore0
-
Despite the fact that I make all my jam, marmalade and chutneys I still buy quite a lot of stuff in jars.
I usually have a big jar of mayonnaise in the fridge so the jars from that get used for chutney and pickles.
Then there are jars from tomato puree, olives, capers, sun-dried tomatoes and honey.
I never need to buy empty jars;)0 -
I'm laughing my socks off here, in a country where people are so [STRIKE]Tight[/STRIKE] frugal; nobody gives or throws anything away if they think they can make a buck on it, even if it's totally dead, busted or beyond any further use. People go to such extremes and are just so cheeky with it, that it annoys the life out of me.
We have Trademe, which is the Kiwi equivalent of e-bay and quite frankly anything goes and some of the stuff for sale makes your eyeballs stand on end - it's highly amusing to me anyway. Who would 'buy' these?15 JARS WITH LIDS Start price: $20.00
$20 is just short of 10 UK Pounds
http://www.trademe.co.nz/Home-living/Kitchen/Storage-containers/Glass/auction-243362815.htm
To put it into perspective, a brand new full jar of jam costs about $2.50 - on principal I personally would rather pay 99p for new jars than give my money to someone like this! :rotfl:Mortgage
Start January 2017: $268,012
Latest balance $266,734
Reduction: $1,278.450 -
I can't believe that this thread has happened AFTER I've placed an order with Lakeland for jars. How silly of me. They are for gifts (obviously once filled) if that lets me off slightly?0
-
sunflower76 wrote: »I can't believe that this thread has happened AFTER I've placed an order with Lakeland for jars. How silly of me. They are for gifts (obviously once filled) if that lets me off slightly?
no not silly at all.
cant beleive people are being mocked for buying a jam jar.....i would rather pay out 99p for a jar than spend £4 on a bottle of wine (i dont drink wine).
if thats what you want to do then thats fine, dont get put off by other people taking hte mickey for you doing it.0 -
The thing that strikes me though is that 99p may well be the "true" cost of the jamjar to provide.....and those jars that are sold for 4p/10p/etc full of "Value" food are probably deliberately being sold as "lossleaders" by the supermarkets in order to entice us in - so that we then buy more expensive products whilst there. Even allowing for that - I still feel that the quality of the food in those "tiny price" jars probably has an equally low level of "nutrition" in it. You get what you pay for in effect.0
-
sunflower76 wrote: »I can't believe that this thread has happened AFTER I've placed an order with Lakeland for jars. How silly of me. They are for gifts (obviously once filled) if that lets me off slightly?
I couldn't buy very cheap jars of jam/mint sauce/lemon curd and chuck the contents away like some people do. Seems so wasteful.0 -
I make most of my jam the lazy way in the breadmaker
Oooh please tell me how to do this :j !
I love home made jam but never seem to get it quite right, and doing it the old fashioned way takes so long,
My breadmaker book only has bread recipes in it - didn't realise you could do preserves.Oh dear, here we go again.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards