We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Would You Pay 99p For An Empty Jam Jar!!!
Options
Comments
-
thank all! I want to make jam this year partly for general money saving and also as we have a big party coming up and need homemade jam/preserves/chutney etc. I had looked ta buying some jam jars so I could get stared but I honestly just didn't think about the fact that I could buy cheapo jars, use the contents and then reuse them for jam (colour me stupid)DEBT: £500 credit card £800 Bank overdraft
£14 Weekly food budget0 -
I did
Go on throw me off the site
Last year I'd grown loads of toms, and found a recipe for green tomato chutney.
I couldn't work out a different method than buying the empty one'sdiffy moment obviously.
After that I read on here where someone bought Asda Smart Price Jam and poured it down the sink, = jam - jar for about 28p
I'm slightly better now though, and am about to make batch cooking fishcakes, macaroons and ginger cake :rotfl:0 -
people buy them when they sell their home produced preserves and honey. When my kids were small I did this through a WI market, and it was the rule that new packaging was always used. You simply add the cost to the price you charge. People were always happy to pay it:D0
-
I saw a bag of individually wrapped wedge-shaped ice cubes for sale on Waitrose the other day with a slice of lemon in each one...0
-
Well there you go !!!0
-
When I was at University (30 years ago :eek: ) the on campus Spar shop had 'Pancake Mix - just add milk and eggs'.:rotfl: . It was right next to the flour.:D0
-
I have bought jars in the past, usually Kilner type ones, although have had to buy the odd jam jar.
The problem with some used jars is that you cannot get lids to fit them, and if you need to transport your preserves (or give them as presents), cellophane is not an option.
Some of the best jars around that I use are from tescos - their sun dried toms and artichokes come in jars with no branding on the lids, and so are ideal for reusing when giving as presents and are the ideal size, with a big opening for filling. And I like artichokes.0 -
no way!! but some cheap jam and chuck it away (or eat it). way cheaper.0
-
I bought a crate of jars at an auction the other week. I think it was £5. I got 6 kilner jars, 6 of the sweet jars with a plasticybit in the top that makes it airtight, 2 vases, and a lovely wood and leather fruit bowl and 15 small green glass spice jars with cork stoppers. All in wonderful condition. They are now washed and sterilised and awaiting new contents!!0
-
Why not ask or offer on freecycle? There's always someone in my area either with a stash to get rid of or seeking for some home project or other!Post Natal Depression is the worst part of giving birth:p
In England we have Mothering Sunday & Father Christmas, Mothers day & Santa Clause are American merchandising tricks:mad: Demonstrate pride in your heirtage by getting it right please people!0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards