PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

What Value things have you tried and liked?

Options
15051535556138

Comments

  • nannaC
    nannaC Posts: 469 Forumite
    Hi tried Asda's curry sauce, and was really pleasently surprised. Used it to make a chicken curry with the leftovers from the roast. Used 1/4, for that then another 1/4 for chips&curry chippy style. It has a nice flavour bit like tika Masala. As there is only me likes curry I put the rest of the jar into 2 little bags and froze. Tesco have also entered the great curry war as well their tins of curry sauce were also 4p today.
  • MrDT
    MrDT Posts: 951 Forumite
    Think I'd be quicker listing the stuff I won't buy the value version of:

    Apples - the bagged value apples always look tiny and a bit crappy
    Mayo - branded doesn't cost much more than value, can be much lighter, and tastes much better
    Tuna - I got a tin of cheap tuna that was really horrible years ago, put me off the cheap stuff totally (which is unfair as it could have happened with any brand I'm sure)
    Squash - buy a decent brand in bulk when it's cheap or on offer, the value stuff is nasty
    Cheese - I absolutely love strong mature cheddar, the big brands often work out cheap enough when on bogof or 2 for £4 offers, no point me buying the wimpy value cheese if I won't enjoy it
    Rice crispies - not good at all (well, the asda ones aren't at least) just buy the cheap muesli instead, that stuff is GOOD :D if you wanna make rice cripy cakes, shell out for kelloggs

    Off the top of my head I can't think of anything else food related where 'value' is a no-no for me :)

    I buy branded alcohol only.

    I buy branded toiletries only.

    Household stuff i'm flexible on, but buy most from makro once in a blue moon e.g. 100 bin liners, 5l washing up liquid, 5l bleach etc. If I didn't do this I'd probably buy value cleaning products as the makro stuff is probably the same kind of thing packaged differently i'm sure.


    edit - I very very very rarely buy non-alcoholic fizzy drinks. When I do I can settle for own brand cherryade or limeade or whatever, but dear god don't ever make me drink value brand or even own brand cola or lemonade!

    editagain - eggs i tend to get fresh locally, but will buy value at a push. same deal with sausages, prefer fresh local but will use value at a push. i'm lucky in that most of my meat i get very cheaply through a friend, but i have no problem with value bacon, chicken breasts, or mince if i'm running low and need to top up before he can sort me out. i prefer lean mince and will happily pay more for it, but will go out of my way to buy the value stuff once in a while as it's fantastic for making burgers :)
  • RichyRich
    RichyRich Posts: 2,091 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    nannaC wrote: »
    Hi tried Asda's curry sauce, and was really pleasently surprised. Used it to make a chicken curry with the leftovers from the roast. Used 1/4, for that then another 1/4 for chips&curry chippy style. It has a nice flavour bit like tika Masala. As there is only me likes curry I put the rest of the jar into 2 little bags and froze. Tesco have also entered the great curry war as well their tins of curry sauce were also 4p today.

    Dammit all that effort putting a curry together with expensive spices from Tesco (no Indian supermarket near me) and I could have just bought a jar for 4p!
    #145 Save £12k in 2016 Challenge: £12,062.62/£12,000.00 Beginning Balance: £5,027.78 CHALLENGE MET
    #060 Save £12k in 2017 Challenge: £11,03.70/£12,000.00 Beginning Balance: £12,976.79 Shortfall: £996.30:eek:
    This is the secret message.
  • Masomnia
    Masomnia Posts: 19,506 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper
    I don't know if this has been mentioned but Somerfield's (not usually the cheapest I know) Simply Value Milk Chocolate is 25p and sooooo good. It just isn't worth buying more expensive chocolate. Trust.
    “I could see that, if not actually disgruntled, he was far from being gruntled.” - P.G. Wodehouse
  • BigMummaF
    BigMummaF Posts: 4,281 Forumite
    Dammit all that effort putting a curry together with expensive spices from Tesco (no Indian supermarket near me) and I could have just bought a jar for 4p! RichyRich

    Soz:o I'm not tekkie enuff to do the boxes round quotes [see sig:D ]but I was thinking along those lines just a few mins ago! We're having lasagne tonight & HM burgers tomorrow, so thought I'd have a go at making my own garlic bread & rolls......I know 12 TV soft white rolls are 29p, & don't think the garlic bread is much more:confused:

    Thanks for the MrA advice....I only get there once or twice a year:mad: .....so keep those recommendations coming!
    Full time Carer for Mum; harassed mother of three;
    loving & loved by two 4-legged babies.

  • MrDT
    MrDT Posts: 951 Forumite
    BigMummaF wrote: »
    We're having lasagne tonight & HM burgers tomorrow, so thought I'd have a go at making my own garlic bread & rolls......I know 12 TV soft white rolls are 29p, & don't think the garlic bread is much more:confused:

    You'll probably find that economy burgers work out a damn sight cheaper than home made, but I know which I'd prefer ;)

    By the same token the curry sauce at 4p is bound to be 'worth the price you pay', but better than proper home made stuff? I doubt it! :D

    Sometimes it's worth spending a little more time and money for great results. Other times you just want cheap and easy, and that's fine too. How I eat is very 'mood dependent' lol :rotfl:
  • darkblue_2
    darkblue_2 Posts: 676 Forumite
    Hi all,

    I am a lurker... I've been wandering through OS for a few weeks, mostly for recipes (Thanks!) And I saw this thread and couldn't help but share.

    I've always been sceptic of 'brands' and what you actually pay for.
    For example, I find it silly how people spend £5 (on offer!) for 12 cans of multipack tuna, when asda's own is like 39p!

    It's tuna! It's dolphin friendly and the same fish.
    I'd hazzard a guess that it's the same people who catch it, too. They package it in different tins. One goes on to heavily advertise their's - and asda sticks theirs on a lower shelf (and tesco/sainsburys, etc)

    Rant over...

    Most value tinned veg is fine. I once bought Asda smartpriced peas that tasted like washing up liquid, but even at that - 'if you're not completely satisfied - you can get your money back'!

    I didn't bother in that instance, as they are very cheap.

    Long life milk! I can't stress this one enough.
    Somerfield do a 6 pack of long-life milk cartons that last ages and taste as good as normal milk. It's been sterelised so that it doesn't need to be in the fridge and can last much longer than normal milk.

    I always buy the six pack, keep them in the cupboard and one in the fridge. When the one in the fridge is done - replace it with one in the cupboard. (it can, of course, be used when it's not cold, but it just doesn't feel right having lukewarm cereal...)

    Bread. Be careful on this one. It's more trial and error. I only eat wholegrain and quality tends to come with price - but there are some good value buys out there.

    Veg - Any veg in the supermarket, I can always pick up cheaper at local grocers. Plus, supermarkets are a bit to eager with their plastics.

    Crisps. I love my crisps. Asda's smartprice crisps (the cheapest) taste like something I made (not good).
    Their asda branded kind however are lovely. Better than walkers, I'd say.

    Own branded Pasta is fine. No difference to the branded products.

    Fajitas. Own branded one is no different to the one you see on TV.

    Chicken. I find that asda's own brand chicken is fine. It's grade A meat and you get a lot more for your money. Same thing applies with Turkey. Try it! I've found turkey to be equally as tasty as chicken for things like stir-fries, casseroles, pasta bakes, etc. It cooks the exact same and it's cheaper.

    Or if you're really savvy, you can buy 1KG of frozen chicken for about £5 and oven cook it in advance - this works out cheaper.

    Mince. I always go for the asda 'branded' (i.e. not smartprice). I spent some time looking at the fat content, and you're much, much better off paying a bit extra for less fat.

    Sausages - Somerfield's 'healthy options' sausages contain over 80% pork - compared with asda's smartprice 50something% pork. You pay for what you get.
    Always check the back. You can get a good deal without paying for a brand and advertising.

    Washing up liquid - The very cheap versions are not very good. They're almost all watery and leave your hands very dry. Pay the bit extra for the own brand or Fairy is almost always on offer at my local asda.

    Washing up detergents - Go online and look through your supermarket's prices. They often tell you what the price is per 100grams or per tablet. I use one from asda which is a tablet, and works out 17p per tablet.
    Always use a biological washing powder. This way you can do 30/40 degree washes knowing your clothes are clean.

    The scientific reason for this is that anything higher than 40degrees kills the enzymes in the biological detergent that would clean. So only use higher temperatures for your towels if necessary.
  • Phoolgrrrl
    Phoolgrrrl Posts: 685 Forumite
    We seem to buy mostly own brand stuff. TV is fine for
    tinned toms
    washing up stuff
    bottled water
    lemoade
    cordial
    pesto
    lasagne sheets
    pasta

    avoid the tinned sweetcorn!V dry.
  • Uniscots97
    Uniscots97 Posts: 6,687 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    Phoolgrrrl wrote: »
    avoid the tinned sweetcorn!V dry.

    if you're cooking it (I sometimes eat it cold from the tin), leave it sitting in the pan of water for about 5 minutes first then heat. It absorbs some of the water and gets round this problem.
    CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J
  • BigMummaF
    BigMummaF Posts: 4,281 Forumite
    We had the 29p rolls....OK they're smaller, but that helps with portion control:p ...& I got a twin pack of TV part-baked bagettes @ 50p. One was sliced into segments like a garlic bread, & I mixed a crushed garlic clove with some MrS 'almost-like-butter' spread; the other I left plain for the fussy eater:o

    I know that HM is preferrable, but sometimes you do have to weigh up cost in both money & time. If it's any consolation, it was TV mince that made a lasagne[with TV pasta] & burgers for four adults & a Pup:D
    Full time Carer for Mum; harassed mother of three;
    loving & loved by two 4-legged babies.

This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244K Work, Benefits & Business
  • 599K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.9K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.