PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Trying really hard to OS but the prices keep going up

1444547495065

Comments

  • IMHO, Money Savers, and Old Stylers in particular, are best placed to weather the current storm ;) We have an exising thread about prices rising, so I'll add your post to keep ideas together :D

    Penny. x
    :rudolf: Sheep, pigs, hens and bees on our Teesdale smallholding :rudolf:
  • phizzimum
    phizzimum Posts: 1,712 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    I don't know how people can afford not be old style these days. I've had friends ask me for recipes, about home made bread etc who a year ago would have just teased me for being a skinflint
    weaving through the chaos...
  • mum_of_4
    mum_of_4 Posts: 720 Forumite
    I agree that people who save money in the OS way will cope better.

    I'm trying to spend a totaol of £500 over 6 months i've already spent just under £300 on bulk buying mince, chicken, pasta etc and have £200 for all the little extras. After my first week i realised that it may be easier than i thought. We are by no means eating budget food i'm just sticking to a budget.

    My best friend, has the same size family, with young children being the same ages, spends £450 every month:eek: Now i grow all our own veg but still i was really shocked.

    This is my second week and we are eating like kings it's just that now i cook 100% everything from scratch even snacks.

    Edited to say - flipping hell that's a difference of ££4400 over a year between my spend and hers
    Kind Regards
    Maz


    self sufficient - in veg and eggs from the allotment
  • Am totally gobsmacked! Just been to do the weekly shop and went to pick up a pack of Mr T value spaghetti which is usually 23p. Can't believe it has gone up to 39p and so has the value pasta penne which is usually 18/20p!
    Refused to buy it on principal - how can they justify doubling the price overnight?
    Ran across the road into Morrisons and bought a few packs each of value pasta twists much nicer than Tesco's anyway) and spaghetti which are still 19p for twists and 23p for spaghetti. But for how long..........
  • anguk
    anguk Posts: 3,412 Forumite
    I noticed this week that value unsalted butter is now 94p, the same price as Mr T's normal unsalted butter. I've just checked online and the value lasagne sheets are now 45p, I'm sure I only paid about 30p last week.

    This is what's annoying me about price rises, it's not luxury stuff that's going up but the cheap basic stuff like value pasta & tinned tomatoes, and it's not just going up by a few pennies either!
    Dum Spiro Spero
  • ravylesley wrote: »
    Thats nothing compared to the price hike I've experienced this week on UHT milk at Asda.Last week it was £2 for 4 1lt cartons so effectively 50p per carton.This week its 72p per carton!!!!!!

    How can they justify these increases its ridiculous

    Lesleyxx

    i bought skimmed longlife uht milk 1l cartons at tescos on14th oct at 41p ea

    this week19th oct they have rocketed up to 54p each!

    not bad a 32% increase in 5 days!!!!!!!!!!!

    went on comparrison web site and what a surprise asda and others are charging the same (sudden increase). no price fixing there then?

    shopped around and found lidl at 41p each

    and sainsburys basics at 41p each, so my weekly purchase of 20 cartons has moved to sainsburys.

    tescos can shove it!
  • parsonswife8
    parsonswife8 Posts: 1,900 Forumite
    We have a Lidl and a Sainsbury in the town and a Tesco near home.
    Netto, Morrisons and Aldi are further away in different areas.
    Whenever we are in the vacinity of the ones that are further away, OH and I pop in and have a quick look around and buy whatever is on special that we know we WILL use.
    I also get the weekly leaflet sent to me online from Netto and Lidl, so we can get a look at what is on offer, before we go to the respective shops.
    This way, we have managed to build up quite a stock of bleach, washing powder, toilet paper, tissues, paper towels, canned fruit and veg, breadmix, frozen veg, etc, at cheaper prices then what is out there now.
    We've got it stashed all over the house, a lot of it in the box room.
    During last night, we heard an almighty crash and both woke up.
    A plastic bottle of bleach had fallen off the shelf and taken out the dustpan and brush as well, on the way down.
    OH had tried to stuff it in onto the shelf and it wasn't quite snug.
    It sounded like World War 3 had started.
    :eek:

    ;) Felines are my favourite ;)
  • wigglebeena
    wigglebeena Posts: 1,988 Forumite
    from 85p to £1.78! You heard it here first!

    Bliddy heck. Not a cheap and nourishing proteinaceous option any MORE.
  • Hi there! We have an existing thread on rising prices, so I'll add your post to keep ideas together ;)

    Penny. x
    :rudolf: Sheep, pigs, hens and bees on our Teesdale smallholding :rudolf:
  • mardatha
    mardatha Posts: 15,612 Forumite
    is any one shop best for cans of fruit just now?
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.