PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Grocery Price Increases - What's the Biggest Hike You've Seen?

1192022242533

Comments

  • arnoldy
    arnoldy Posts: 505 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts Name Dropper
    edited 9 July 2022 at 11:14AM
    GaleSF63 said:
    Lurpak spreadable 500g is £3.59 in Tesco at present. In a few hours who knows!
    Check out the ingredients of these types of spreadable butter though about a third of them will be rapeseed oil which is relatively cheap (about £1.75/Kg) and water (effectively 0p/Kg).
  • TheAble
    TheAble Posts: 1,676 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    Tonic water up to 70p/litre in Tesco and Sainsbury's now. Only 45p last year. Seems crazy but the hot weather called for gin and tonic so I was forced to stump up...
  • Kaylataste
    Kaylataste Posts: 103 Forumite
    Sixth Anniversary 100 Posts Photogenic Name Dropper
    Tesco milk up another 10p also teabags up 10p,week on week my online shop is getting more and more expensive for the same amount of groceries.
  • mandy47
    mandy47 Posts: 376 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Photogenic Name Dropper
    Asda cheese up 35p and milk 10p.
  • YorksLass
    YorksLass Posts: 2,271 Forumite
    Eighth Anniversary 1,000 Posts Name Dropper
    Spotted yesterday in a local Nisa store - 4 pts semi skimmed milk £1.85 and 250g block of Co-op lard 69p.  Prices in local Co-op are £1.70 and 55p (I think) respectively.  Prices in Sainsburys £1.45 and 39p.

    Kaylataste - you're right, it's definitely a case of less for more!  This week's increases: litre of veg oil 20p, 400g block of mature Cheddar 15p, pack of 6 pork shoulder steaks 40p, pack of wafer thin beef slices 10p, large tub of Greek yogurt 10p.  So, 95p more since last week.

    I always try to look for an alternative if I can but that's becoming more difficult, especially when the cheaper items are out of stock.
    Be kind to others and to yourself too.
  • Wednesday2000
    Wednesday2000 Posts: 8,369 Forumite
    Ninth Anniversary 1,000 Posts Name Dropper Photogenic
    I buy my husband these white chocolate and raspberry Trek bars occasionally as I usually do him a packed lunch for work and they are relatively healthy as a snack with his sandwiches. I just bought some from Asda and I swear they are half the size as they were before! I looked and they said they were new as they are higher protein but I tasted it and they taste exactly the same to me, just shrunk down to a smaller size. I can't remember how much they used to cost annoyingly as I don't buy them all that often but I think they have just made them smaller to cut costs.
    2025 GOALS
    19/25 classes
    24/100 books



Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.