We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Stretching every penny.....things you love under 50p!
Comments
-
Tesco Value Orange squash 19p
Tesco or Morrisons basics Custard Creams 29p (great for dunking)CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0 -
I buy the morrisons toilet cleaner at 35p and to make it go much further, a trick my cleaner friend told me ,is to transfer it into an old spray bottle and when you use in the toilet you only spray a small amount and not a large squirt.0
-
Sainsburys Basics cream cleaner @ 32p for 500ml. Brilliant.MFW Challenge 2019 - £2,420 / £2,420 - 100% :T0
-
I wish people would stop this huge over generalisation. Low fat does not always mean high sugar - sure with some processed foods its the case but skimmed milk isn't full of added sugar, fat free natural greek yoghurt doesn't have more sugar, low fat spreads are bulked with water not sugar. Trimming fat of a steak or not eating the skin of chicken doesn't magically add sugar to it..
Kind of what I meantI don't buy ready meals or cakes etc... I make my own cakes using low fat spread and sweetener. I make all of my meals from scratch. My issue with paying extra for healthy alternatives come from things such as extra lean mince which is now £4 for 500g :eek:
Anyways...to add my 2p to the under 50p topic, my DD loves value fruit loaf which I believe is 27p...she has it in her lunch box and a little goes a long way (fills her up well)0 -
sponges - perfect for washing up/cleaning my grill pan
dishcloths - can be rewashed 2-3 times b4 they fall apart,
washingup liquid - does as it says on the tin
toilet cleaner - clean fresh scent, leaves my loo sparkly clean
multiuse liquid - fresh lemon scent and cleans my floor perfectly
furniture polish - not heavily perfumed, does the job without making my skin itch
chopped tomatoes - good enuf in chilli or spag bol if whizzed in the blender
teabags - omg!!! cant believe i didnt buy these sooner!
rubber gloves - good enuf for cleaning or washing up
handwash - new formula has a lovely grapefruit like scent to it, very nice
cream cheese - easy to jazz up
tortilla chips - good at xmas as a nibble
pasta - is ok for what it is but try to buy the next own label up if i can
all the above are Sainsburys basics - will add more as i think of them0 -
Just wanted to say thank you to everyone on here! Just done my online shop and bought many of your recommandations!
And paid with club card vouchers I had forgotton about!
xxNevertheless she persisted.0 -
MrT own label paracetamol, 16 in a pack for 19p I think. I know two packs on the shelf are still cheaper than the pharmacy pack of 32 from behind the chemist counterFull time Carer for Mum; harassed mother of three;loving & loved by two 4-legged babies.
0 -
It's just over 50p at 53p but I don't recommend the Tesco Everyday Value Coffee, ugh, it's really bitter and gross.0
-
Kind of what I meant
I don't buy ready meals or cakes etc... I make my own cakes using low fat spread and sweetener. I make all of my meals from scratch. My issue with paying extra for healthy alternatives come from things such as extra lean mince which is now £4 for 500g :eek:
Anyways...to add my 2p to the under 50p topic, my DD loves value fruit loaf which I believe is 27p...she has it in her lunch box and a little goes a long way (fills her up well)
Do you mean malt loaf? I've never seen a value fruit loaf.A waist is a terrible thing to mind.0 -
MrT own label paracetamol, 16 in a pack for 19p I think. I know two packs on the shelf are still cheaper than the pharmacy pack of 32 from behind the chemist counter
All value painkillers are fine I went to boots to iboprophen las week and it was 60p!!! I didn't have time to go to tesco so I went to pound land next door and got 3 packs for £1 instead.DEC GC £463.67/£450
EF- £110/COLOR]/£10000
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.7K Spending & Discounts
- 244.2K Work, Benefits & Business
- 599.3K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.7K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards