We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
What Value things have you tried and liked?
Options
Comments
-
Some of the stuff I have tried and liked are ...
Morrisons biscuits...... garibaldi, figroll, jaffas, milk digestives, tinned carrots,toms and spuds. Spaghetti/pasta, ketchup, crisps, veg oil, beetroot, pickled onions, bleach, sponge scourers, cleaning cloths, cream cleaner, vodka.
Can't find a replacement for Stardrops. I use it on everything, don't buy furniture polish etc. Can't find a replacement for Dettol either, did try Morrisons own but it was yuk!
Sainsburys meats are soooooooo fab 1.69 for 8 slices of ham,and it is edible, or 2 for2.50. Great for lunches. Also their basics cheese 10 slices for 99p.YOU LOOK ANNOYED....CLICK YOUR PEN
May you be in heaven a half hour before the devil knows your dead
PROUD TO BE DEALING WITH MY DEBT0 -
After lots of testing, I like the following:
Sainsburys
Sainsburys value peanut butter (crunchy)
Sainsburys value kidney beans
Sainsburys value loo roll - 40p for 4 = 10p each and better for the environment!
Sainsburys value flour - 1kg
Sommerfield
Sommerfield value chopped tomatoes (better than the Sainsburys value chopped ones, although I do sometimes get the Sainsburys ones when i can't be bothered to go to sommerfield for just one thing...)
Tesco
Value aluminium foil
Value yoghurts - hazelnut or cherry are our faves
It's all I can think of for now!MFW #185
Mortgage slowly being offset! £86,987 /58,742 virtual balance
Original mortgage free date 2037/ Now Nov 2034 and counting :T
YNAB lover0 -
marybishop wrote: »Have given up with Value tissues as everyone moans about them - need to use about three at a time so doesn't seem very money-saving!
We tried Co-op "everyday tissues" and they are so thin you could probably use them for tracing paper!! And the two ply splits so you end up with two really thin tissues for every one you pull out of the box!! :rolleyes:working on clearing the clutterDo I want the stuff or the space?0 -
Tesco Value I buy:
Bio Washing Powder
Washing up Liquid (I only wash lunch boxes by hand so don't need good stuff)
Bleach
Toilet Rolls
Shampoo (for the boys only)
Pre-bagged carrots (as good as any carrot just odd sizes)
Pre-bagged Potatoes (same as carrots)
Mushrooms
Pre-bagged onions
Bananas, Apples, Pears
Mixed Bell Peppers
White Bread (for toasting)
Butter & Olive Oil Spread
Baked Beans (for recipes)
Chopped Toms
Mixed dried Herbs
Tinned Peaches
Tinned Pineapple
Kitchen Towel
Cat Biscuits
Instant Custard
Tinned custard (I could eat this from the tin like when I woz a kid. LOL)
Eggs (go on, flame me)
Plain & SR Flour
Cornflakes (for recipes)
Tea Bags (I don't drink tea. LOL)
Frozen Sweetcorn
Battered Fish Portions
Palin & Choccy Digestive Biscuits
Tinned tuna (for recipes)
Salad Cream (we like it better than the good stuff)
Dried Penne Pasta and Spaghetti
Cheddar Cheese
Seafood Sticks (for recipes)
Mixed Dried fruit and Peel (for recipes)
Things I didn't like:
Orange Squash (although it is ok for stretching good juice a bit further)
Sausages, bacon & other meat
Breakfast cereals
Instant Coffee (rank)
Air Freshner (smelt like an incontinent trucker)Life's a beach! Take your shoes off and feel the sand between your toes.0 -
I buy and recommend
Chopped tomatoes
Kidney beans
Ketchup
Porridge oats
Flour (plain and self-raising)
Crunchy peanut butter
Kitchen foil
Cling film
Sultanas
Frozen peas
Ketchup
Butter (for baking only... for eating I have expensive tastes and use President!)
I used to buy but don't any more
Kitchen roll (now get the market stuff, 4 rolls for £1)
Beans (I buy Heinz when on special offer)
Food storage containers (used to use the 1litre ones from Tesco or Asda - but they are not watertight and the dishwasher doesn't really agree with them - now use posh Lock&Lock ones!)
Orange juice (used to buy the little cartons to drink while getting the train to work - now walk to work and have the decent "not from concentrate" stuff out of a big carton with my breakfast - funny how it's easier to stomach poor quality stuff when you're on the move and eating/drinking straight from the packaging - I call it the McDonalds effect)
Operation Get in Shape
MURPHY'S NO MORE PIES CLUB MEMBER #1240 -
I find that the value minced beef from Tesco is extremely good for making a ragu bolognese - I think it has more fat in it so over the 1hr+ cooking time it all melts into the sauce.
I wouldn't necessarily want to know which part of the cow it came from though."I'm not a one-trick pony. I'm not a ten-trick pony. I'm a whole field of ponies - and they're all literally running towards this job."
An utter berk, 2010.0 -
I buy the value bananas and the value granny smith apples, very good value!!!
The tin foil and cling film is good too.
Just reading what others are buying, i also buy the ketchup and the porridge oats, will prob edit again in a minute with more bits, lol!!!
Yep - also the pre bagged carrots and potatoes, and we also drink the value pure orange juice (i also buy the small cartons for the childrens lunch boxes, better than squash).0 -
I knew I'd forget some things!
I also buy value cheese, cheese slices and yoghurts. I'm not keen on cheese slices (fake cheese!), but their mild cheddar is scrummy and they've also recently started doing red leicester.
Value yoghurts are fab - 8p each or a pack of 4 for 29p. We get through 10 yoghurts a week here which means we pay a grand total of 72.5p a week for Yoghurts. I'm not sure how much Muller yoghurts are but I bet you'll get less than two of them for 72.5p
OK, I'm going to stop now cos I'm starting to sound really really tight0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards