We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Trying really hard to OS but the prices keep going up
Comments
-
Also with regard to the sausages post - i think to be honest I would rather go vegetarian than feed my child that carp! failing that Id stick to our rule (bar this month with the bargains) and we'd have meat once a week or a few times a month.
Even now If I have extra meat me and my mother in law tend to swap - she has friends near her caravan who are farmers so they sell her meat cheapily. She gets 3 big packs of meat for £5 and there is usally burgers,chicken breasts, meat on sticks, steaks etc in them so she splits them and we share them - plus both of us are growing our own veg this year - I have spring onions, carrots, tomatoes, swede, sprouts and onions on the go and she has peppers, chillis, tomatoes and beetroot so we will be swapping them too i dare say. Not to mention we go half on a giant sack of spuds and split it and i get her discounted bread/rolls form work too.
Its also to the point im havin gto keep cheap bread aside for a family friend too becaseu she has 3 children - 5, 4 and 2 and she just cannot afford to feed them and herself as shes not on much money once her bills are all paid.Time to find me again0 -
As I tucked into my dinner earlier it occurred to me... 6 months ago I would probably never have bought, never mind feed to my kids, liver (lambs). It was dee-lish and at £1.88 a kilo - a bargain! Interestingly, Hugh Fearnley Knowsitall said in his programme last week that he reckoned offal would be coming back into fashion as people turn to cheaper cuts to eke out budgets.
Financial necessity has meant I've had to shake up the way I shop and make a lot of changes to the kind of thing I used to buy.
Out has temporarily gone my ethics unfortunately - a year ago everything in my trolley would have been organic/fairtrade/eco-friendly - if they didn't have the ethical version, I didn't buy it. In has gone a lot of shelf-edge calculation, trying to work out £/kg of everything but it takes twice as long to shop now! (and how are Tescos allowed to get away with not displaying the £/kg of a lot of things? Fruit and meat especially.)
So, what changes have you had to make in the spirit of belt-tightening? :jIf I hadn't seen such riches, I could live with being poor...0 -
Many people are making changes following recent price rises. I'll add your post to the thread we have running on this.
Penny. x:rudolf: Sheep, pigs, hens and bees on our Teesdale smallholding :rudolf:0 -
Hi
I've finally got my lot to realise that you look at the price of bread before you buy it. Gone are the days of Warbitons.
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
August PAD £1600 -
the changes ive made are eating less meat as we buy free range outdoor reared and i would rather eat less the buy cheap meat.i use soda crystals along with ecover so i use less and have started using white vinegar instead of softener.i cant believe how well it works as i love my washing really soft and with 5 children i do loads.i also havent bought bread for 2 month as finding it cheaper to make my own and it tastes better too.Adopt don't buy
Rabbit rehome
Give a bunny a forever home0 -
one-non-blonde wrote: »As I tucked into my dinner earlier it occurred to me... 6 months ago I would probably never have bought, never mind feed to my kids, liver (lambs). It was dee-lish and at £1.88 a kilo - a bargain! Interestingly, Hugh Fearnley Knowsitall said in his programme last week that he reckoned offal would be coming back into fashion as people turn to cheaper cuts to eke out budgets..........
Slightly off topic....sorry.....
Talking about strange things that you now feed your kids......today the cupboard/fridge/freezer was bare, so I mixed some soya mince and buckwheat together with some boiling water and bovril, once it was all re-hydrated I added a whisked egg and then fried small patties of this mixture. This is what my kids had for tea with some peas, my 4yr old really liked them. These storecupboard items are things that I normally use when cooking a casserole or chilli or anything where I'm trying to stretch the meat, I've never actually used them as the main ingredient. I think I may have to come up with some more creative recipes using these dried goods to help save the pennies.0 -
Tibbiesmum, that reminded me of my younger days with 3 small children and when times were very very hard. We mostly ate vegetarian, using rose elliot `thrifty fifty` ie meals for four cost 50 pence and I eventually got `simply delicious` and `not a load of old lentils`Those books saved us healthwise and financially
Back to buckwheat: I used to make a kind of stew with buckwheat ie the grains and lots of root veggies and veg like celery. The family loved it. Meals like that got us through the recession and 15% mortgage rates
Buckwheat makes a great substitute for rice and here is a site full of valuable info about all sorts of foods
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=11#healthbenefits0 -
There was a thread on here a while ago. What won't you compromise on. Well one of the things I wouldn't compromise on was President unsalted butter until it went form 99p to £1.17 this week !!!! May find I am having to vcompromise on a lot more. Having said that country life unsalted is 99p and nearly as nice. But how much will it be next week???Anyone who lives within their means suffers from a lack of imagination:beer:
Oscar Wilde0 -
Tesco have reduced their value sausages to 16p.
They used to be 54p then they shot up to £1+ for some reason and they were showing as 54p this morning on the shelf.
I bought two packets for a barbie we were having today (have had them grilled before and they were a lot better than some of the more expensive ones).
When I checked my receipt they had gone through as 16p so I got some more for the freezer and future barbies as I begrudge paying a lot for bangers that are going to get cremated.
I guess they have dropped them in line with the Asda ones.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.4K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.6K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards