We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
eat for 50p a day
Options
Comments
-
Hi Meg - good luck - no I would not do this - EVER, but i have done a weeks menu for you. Tried to make it as healthy as I could, but it aint easy. Assuming your not using stores, so it would go something like this. It's all from Tesco, apart from the Stuffing, which is Asda.
Growers Harvest Oats 1kg ........................75p
Nevils Wholemeal Bread ............................36p
2 Tins Stockwell Spaghetti .........................28p
Growers Harvest Mixed Veg 1.16kg ...........92p
Teso Dark Speckled Lentils .........................50p
Stockwell & Co Gravy Granules .................20p
Hearty Food Spaghetti (pasta) ..................20p
ASDA Sage & Onion Stuffing Mix ................25p
TOTAL £3.46
BREAKFAST
Porridge - probably overnight oats as its creamier
Spaghetti on Toast if you want a change
LUNCHES
Soup - made with some of the veg & gravy, maybe with bread
Pattie if you make them (or swap around for breakfast)
Spaghetti on Toast
DINNERS
You have lentils, vegetables, pasta and gravy to play around with. You could mix some of the stuffing mix with the veg and fry off into some kind of balls, with maybe breadcrumbs, you could also make porridge patties, if you make extra, with the veg & stuffing and maybe some lentils n fry off. You could swap out one of the tins of spaghetti for a tin of Growers Harvest Mushy peas and add to pasta - clutching at straws here. It would have been good to get some beans/salad in there, but couldn't work in2 budget and veggie gravy would be better, but don't know any for the price. You could grab some sauces, condiments from McD 4free.
Anyway, good luck, that's some ideas - hope it helps.1 -
I’ve been thinking about this. If I had £3.50 to eat for a week, this is what I’d buy (from Tesco):
Flour - 1.5kg - £0.45
Yellow Split Peas - 500g - £0.55
Lard - 250g - £0.39
Eggs - 15 - £1.19
Rice - 1kg - £0.45
Total £3.03. I reckon that would keep me fed for a week, without being too hungry or unhealthy.
I’d use the flour / eggs / lard to make flat bread and / or pancakes. With rice and peas for variety.
I’d need some salt though - if I couldn’t borrow / steal any that’d be £0.35 for 750g from my “spare” £0.47. Otherwise I’d probably buy a packet of biscuits. 300g of ginger nuts for £0.25 would make good snacks.0 -
I won't put up a suggested food list because I don't eat food like other people. My taste buds are stuck well back in the 1960s/1970s and I don't eat lentils or porridge
I also don't have the use of an oven or hob, which reduces options.
My list would rely heavily on beans on toast and baked spuds (nuked to save electric money) topped with beans.
Spaghetti's cheap, 20p/packet.
Spuds can be pricey, because of the bag size you need to buy to get them cheap. Oven chips work out at about 63p/Kg, which is the price of many spuds in many places, so, for a 1 week menu there might be a bag of oven chips in there (6 days of chips).
Oven chips, 2 tins of baked beans and 6 omelettes = about £2, £2.10 or so. Loaf of bread and 2 more tins of baked beans is about another 90p. So that'd be £3. Leaving 50p for a 30p packet of biscuitsOr a portion of oven chips with half a tin of mushy peas = 23p/portion.
To actually work out what you could eat, find out how much it cost, then work it all out, would just take a lot of time faffing about ... and, as neither I, nor the OP, would ever use it .... it's pointless
For the "challenge" I'd have access to Aldi and Lidl. Not to Asda/Tesco or large supermarkets.0 -
PasturesNew wrote: »To actually work out what you could eat, find out how much it cost, then work it all out, would just take a lot of time faffing about ... and, as neither I, nor the OP, would ever use it .... it's pointless1
-
I find stuff like this 'engaging', not faffing. I just typed it into Tesco and it worked out the price - probably 20mins. The reason I went to the pointless 'bother' was because she asked for suggestions. I don't expect her to use it. Why be so rude ??
I wasn't rude. That's just how you perceived it to be.0 -
I find stuff like this 'engaging', not faffing. I just typed it into Tesco and it worked out the price - probably 20mins. The reason I went to the pointless 'bother' was because she asked for suggestions. I don't expect her to use it. Why be so rude ??
(((Hug))) You took it the wrong way.Different people have different posting styles. Straightforward, to the point or even blunt is not the same as being rude.
PasturesNew repeatedly referred to herself - emboldened by me - there was no hidden dig at you, nor anyone else. That is not PN's way at all.
Again (((hug)))PasturesNew wrote: »I won't put up a suggested food list because I don't eat food like other people. My taste buds are stuck well back in the 1960s/1970s and I don't eat lentils or porridgeI also don't have the use of an oven or hob, which reduces options.
My list would rely heavily on ....
To actually work out what you could eat, find out how much it cost, then work it all out, would just take a lot of time faffing about ... and, as neither I, nor the OP, would ever use it .... it's pointless
For the "challenge" I'd have access to Aldi and Lidl. Not to Asda/Tesco or large supermarkets.Declutterbug-in-progress.⭐️⭐️⭐️ ⭐️⭐️0 -
PasturesNew wrote: »I wasn't rude. That's just how you perceived it to be.0
-
-
PasturesNew wrote: »Thank you ... that's entirely correct.
I couldn't have typed it like that though, if I'd tried I'd have just "made it worse"
Sucks to be me, eh
Oh Bless PN I understood exactly what you meant but I am used to your style of writing and your quite right I wouldn't have followed your plan LOL I don't eat sweeties .Slimming World at target0 -
.... your quite right I wouldn't have followed your plan LOL I don't eat sweeties .
But chocolate's high in calories and you need calories
30p/bar in Aldi/Lidl. Two slices of bread with a bar of chocolate melted in the middle = main meal of the day.
Ooh ... I think bananas cost 12p, so eat one of those for breakfast to tick the "X-a-day" criteria
Nailed it!
And there's 4p change.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards