We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
£7.00 per week - menu ideas
Options
Comments
-
Chunkysmum wrote: »I'm a new member who's just come into alot of financial difficulty as I am a student awaiting bursary payments. NHS bursaries think you can live off fresh air and pay the nursery with smiles. :mad:
Anyway, I read the meals for £1.00 thread which was great but unfortunately, I think alot of the ideas are a bit outdated now as they'd cost twice the amount.
I was wondering if it'd be possible to feed two adults for a pound a day for a week, assuming you have no basics in? Any shopping lists/menu ideas would be great.
You could but it is not comfortable. If you have big supermarkets around you such as Tesco Metro, ASDA, Big Sainsbury go there when they are about to close it. They normally have clearance shelves for item which is expire on that day. Look at that and you normally find a very cheap item for instance Bacon Sandwich for 10-30p.
Also eating pasta with tomato sauce, 15p instant noodle could become a cheap dinner.0 -
I have just made special fried rice
1 cup value sweetcorn (cooked)
1 cup rice (cooked)
1 value egg
1 value stock cube
Dash oil
I pre cooked the rice and sweetcorn, you could use peas though. Then i fried the rice, veg stock and eggs. I added a little water later and cooked until it bound together_________________________________________
@ 08/13 total was £8,008.28-Pay off £1500 by end 2013 Challenge = £220/ £1500 14.67%0 -
There is a lovely pasta recipe on a girl called jack blog. You fry an onion, add plain yoghurt, a jar of value salmon paste and some finely chopped chilli to it, you then combine this with the pasta. I added anchovy fillet as i bought them cheap on Approved Food, and flung in some value smoked salmon trimmings, but obviously this brings the price up. Without my extras it works out at 27p per portion. http://agirlcalledjack.com/category/below-the-line-budget-recipes/0
-
This one is a work in progress but how about this?
Tesco Everyday Value Garden Peas In Water 300G £0.20
Tesco Everyday Value Rice Pudding 400G £0.15
Tesco Everyday Value Gravy Granules 200G £0.20
Tesco Everyday Value Long Grain Rice 1Kg £0.40
Tesco Everyday Value Vegetable Stock Cubes 100G 10Pk £0.20
Tesco Everyday Value Strawberry Jam 454G £0.29
Tesco Sage & Onion Stuffing Mix 85G £0.25
Tesco Everyday Value Pasta Sauce 440G £0.39
Tesco Everyday Value Penne 500G £0.29
Tesco Everyday Value 80 Teabags 250G £0.27
Tesco Everyday Value Cooking Bacon 500G £0.81
Tesco Everyday Value Small Potatoes 1Kg £0.69
Tesco Everyday Value Carrots 1.5Kg £0.59
Tesco Everyday Value Onions 1Kg £0.63
Tesco Everyday Value Medium Sliced Wholemeal Bread 800G £0.47
Total so far £5.83
Breakfast: Toast and jam
Lunch: Vegetable soup (make using stock cube, some carrots, onion and a few potatoes
Dinner: Pasta and sauce, Rice with chopped veg and stir fried cubed bacon (only need a little and can add a stock cube for flavour)
Special Dinner (one day): make up stuffing and wrap in bacon and bake in the oven, serve with roast potatoes, peas and gravy.
Special Pudding: Rice pudding with jam
Drinks: Tea or water
This is still a work in progress and assumes no cupboard staples, there's still about £1.20 to play with. Breakfast and lunch could get very repetitive but at least there's veggies. It does assume no milk though for tea but I suppose you could use the extra money for this.CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0 -
Just to add to my post from last night, you could add porridge oats and at least this would give you a variation for breakfast and could mean toast as a snack instead. I can't check prices at the moment so don't have the price of this. I think its about 70p for Value porridge oats. This would leave 50p to see what there is in the YS section. Yes its repetitive but hopefully its helpful.CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J0
-
Tried to add a few details of the calories - need 14000 per week minimum and more if male or heavy work.unixgirluk wrote: »This one is a work in progress but how about this?
Tesco Everyday Value Garden Peas In Water 300G £0.20 120 calories
Tesco Everyday Value Rice Pudding 400G £0.15 - 175 calories
Tesco Everyday Value Gravy Granules 200G £0.20 - up to 547 calories (based on co-op ones)
Tesco Everyday Value Long Grain Rice 1Kg £0.40 - 3550 calories
Tesco Everyday Value Vegetable Stock Cubes 100G 10Pk £0.20
Tesco Everyday Value Strawberry Jam 454G £0.29 1135 calories
Tesco Sage & Onion Stuffing Mix 85G £0.25 - 60 calories
Tesco Everyday Value Pasta Sauce 440G £0.39 - 240 calories
Tesco Everyday Value Penne 500G £0.29 - 1300 calories
Tesco Everyday Value 80 Teabags 250G £0.27
Tesco Everyday Value Cooking Bacon 500G £0.81 1400 calories
Tesco Everyday Value Small Potatoes 1Kg £0.69 730 calories
Tesco Everyday Value Carrots 1.5Kg £0.59 630 calories
Tesco Everyday Value Onions 1Kg £0.63 - 410 calories
Tesco Everyday Value Medium Sliced Wholemeal Bread 800G £0.47 - 1880 calories
Total so far £5.83
12177 calories for the stuff listed above. Working out the stock cubes etc diffcult. Getting close.
I would scrap the 1 kg potatoes and buy a bag of porridge oats plus a slab of cheap margarine (60p). That would get some fat into the diet and increase the calorie intake.
I would replace either the stock cubes or gravy granules with a tin of potatoes.
These would allow breakfast to be porridge or toast, marg and jam and allow the soup at lunch-time to be supplemented with bread and butter.If you've have not made a mistake, you've made nothing0 -
unixgirluk wrote: »This one is a work in progress but how about this?
Tesco Everyday Value Garden Peas In Water 300G £0.20
Tesco Everyday Value Rice Pudding 400G £0.15
Tesco Everyday Value Gravy Granules 200G £0.20
Tesco Everyday Value Long Grain Rice 1Kg £0.40
Tesco Everyday Value Vegetable Stock Cubes 100G 10Pk £0.20
Tesco Everyday Value Strawberry Jam 454G £0.29
Tesco Sage & Onion Stuffing Mix 85G £0.25
Tesco Everyday Value Pasta Sauce 440G £0.39
Tesco Everyday Value Penne 500G £0.29
Tesco Everyday Value 80 Teabags 250G £0.27
Tesco Everyday Value Cooking Bacon 500G £0.81
Tesco Everyday Value Small Potatoes 1Kg £0.69
Tesco Everyday Value Carrots 1.5Kg £0.59
Tesco Everyday Value Onions 1Kg £0.63
Tesco Everyday Value Medium Sliced Wholemeal Bread 800G £0.47
Total so far £5.83
Breakfast: Toast and jam
Lunch: Vegetable soup (make using stock cube, some carrots, onion and a few potatoes
Dinner: Pasta and sauce, Rice with chopped veg and stir fried cubed bacon (only need a little and can add a stock cube for flavour)
Special Dinner (one day): make up stuffing and wrap in bacon and bake in the oven, serve with roast potatoes, peas and gravy.
Special Pudding: Rice pudding with jam
Drinks: Tea or water
This is still a work in progress and assumes no cupboard staples, there's still about £1.20 to play with. Breakfast and lunch could get very repetitive but at least there's veggies. It does assume no milk though for tea but I suppose you could use the extra money for this.
Sounds very good, except the potatoes are now £1, but you could substitute for tinned, which are 15p for 567g0 -
Hi what is the weight of the Turkey Crowns please
and have you tried them before, just wondering what they are like.
Meg they are 1.4 kg each if that helps
Farmfoods have McVities treacle cake and ginger cake at 39p each at the moment I got some today and have frozen three of them for winter puds with a tin of SP custard for the four of us ....lovely. Going to get some more tomorrow.Blessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0 -
Asda have there tinned spuds down to 13p given the cost of potatoes right now this is pretty good. They also have tinned spag bol for 15p now i'm not suggesting anyone live on this stuff but as a one off it's actually really nice and if you were considering living off £7 a week would fill a gap nice and cheaply.DEC GC £463.67/£450
EF- £110/COLOR]/£10000 -
How did the pilaff go Kevie?Blessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 599K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards