We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
£7.00 per week - menu ideas
Options
Comments
-
Nigel Slater wrote about little pies made with hot water crust (as used for pork pies) filled with potato, onion, cheese and anchovies. http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2013/aug/18/pie-pastry-recipes-nigel-slater
The basic idea struck me as very money saving.
1. lard is very cheap fat.
2. potatoes, onions and cheese can be quite cheap.
3. cold they would be good transporters for lunchboxes.
So assuming the anchovies are a no-no on cost but could be replaced with some rubbed sage or a single sardine in the mix, what would they cost?
Also would brush with milk rather than using up an egg for the joining and wash.If you've have not made a mistake, you've made nothing0 -
Just got back from holibobs so have been MIA for a while.
Super six this week is all 69p
Pack 3 peppers
pack 4 white onions
pack of 4 figs
750g sweet potatoes (approx 4/5 to a bag depending on size)
bag 8 small pears
pack 6 kiwis
I will definitely get the peppers, sweet potatoes, onions and pears, we do not care much for kiwis or figs.
I will freeze the peppers and sweet potatoes. The pears will be bottled, made into chutney and I will also make a pear and ginger jam and a couple of chocolate pear puddings to freeze.
Farmfoods have some Turkey crowns at the moment for £7.95 so I want to get about four while we have the money they will easily make a week's meals from each one. Plus I will have an extra one for Christmas/New year. I usually buy three bags of their chicken mini fillets £10 for 3 or £3.95 each, I get approx four meals for three of us at least from each bag that I use in things such as curry, chicken crumble, pies and pasties, stews, in a Chinese meal, HM chicken nuggets or simply sprinkled with some all purpose seasoning and served with HM wedges etc.Blessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0 -
Hi Butterfly Brain
Firstly, thank you so much for all of your excellent posts in here. I think your ideas are brilliant and I hope to try out lots of them!
I'm planning on making your sausage pilaff tonight with some chorizo-style chipolatas but wanted to check with you about quantities... How much rice should I use for 2 people and how much water? Still 1 mug?
Thanks,
Kevin0 -
Thank you Kevie
Use as much as you would normally use in a risotto or with a curry, whatever you find filling. I find that 1 mug of dried rice will swell to two or three times its size so I use 1 mug dried rice to 6 mugs of water for the four of us.
Hope that helps xBlessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0 -
Hi Butterfly Brain
Firstly, thank you so much for all of your excellent posts in here. I think your ideas are brilliant and I hope to try out lots of them!
I'm planning on making your sausage pilaff tonight with some chorizo-style chipolatas but wanted to check with you about quantities... How much rice should I use for 2 people and how much water? Still 1 mug?
Thanks,
Kevin
Not sure about this particular recipe, but usually with rice it is 75g rice and 150ml of water per portion.October Grocery Challenge: £20.65/£150
September Grocery Challenge: I lost track/£200
August Grocery Challenge: £92.11/£1000 -
Sorry Butterfly, I didn't make mysel clear there!
When I asked about the 1 mug of water I meant the mug of water in the recipe that you put in before it goes in the oven...
Sorry for the confusion!
Kevin x0 -
Butterfly_Brain wrote: »Just got back from holibobs so have been MIA for a while.
Super six this week is all 69p
Pack 3 peppers
pack 4 white onions
pack of 4 figs
750g sweet potatoes (approx 4/5 to a bag depending on size)
bag 8 small pears
pack 6 kiwis
I will definitely get the peppers, sweet potatoes, onions and pears, we do not care much for kiwis or figs.
I will freeze the peppers and sweet potatoes. The pears will be bottled, made into chutney and I will also make a pear and ginger jam and a couple of chocolate pear puddings to freeze.
Farmfoods have some Turkey crowns at the moment for £7.95 so I want to get about four while we have the money they will easily make a week's meals from each one. Plus I will have an extra one for Christmas/New year. I usually buy three bags of their chicken mini fillets £10 for 3 or £3.95 each, I get approx four meals for three of us at least from each bag that I use in things such as curry, chicken crumble, pies and pasties, stews, in a Chinese meal, HM chicken nuggets or simply sprinkled with some all purpose seasoning and served with HM wedges etc.
Hi what is the weight of the Turkey Crowns please
and have you tried them before, just wondering what they are like.Slimming World at target0 -
Oh I see...... I would use a couple of mugfulls and make sure that you keep an eye on it so that it doesn't dry out too muchBlessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0 -
I am in debt. I love how this thread gives me hope of slashing my food bills and paying chunks off my debt!
My partner is quite a fussy eater, so I think i'm going to do this value shop on my own, and hide the packets!! ha
:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:_________________________________________
@ 08/13 total was £8,008.28-Pay off £1500 by end 2013 Challenge = £220/ £1500 14.67%0 -
Someone on an earlier post has said that porridge bulks up chilli and spaghetti. Does anyone know, do you have to pre soak it in water and cook it first or do you just add extra water to the spaghetti?
Can I use it in place of expensive meat?
Thanks_________________________________________
@ 08/13 total was £8,008.28-Pay off £1500 by end 2013 Challenge = £220/ £1500 14.67%0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards