We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.Buying in bulk / stockpiling ....is it really worth it?
Comments
-
I bulk buy sacks of dog food and dog treats when they're on special offer. One of my dogs has an expensive senior complete food which goes on a 3 for 2 offer every few months so I always stock up then.Use words that are soft and sweet in case you have to eat them.0
-
Hi!
I'm looking very soon to buy some food/non-food items in bulk in order to save us some cash. I was reading a thread not long ago about buying cleaning products online from a particular site in order to save, so my question is can people suggest any items and where to buy in bulk in order to get the best savings?
We already have a big box of washing powder which I am planning on bulking out with soda. Other stuff we use a lot of includes food stuffs like red lentils, brown rice and tinned tomatoes, and non-food includes stuff like washing up liquid, toilet rolls, those sponge scourer thingies (for some reason we get through loads of those!) and baby wipes. I do tend to have a preference for eco-friendly where poss.
Thanks in advance!Dealing with my debts!Currently overpaying Virgin cc -balance Jan 2010 @ 1985.65Now @ 703.63
0 -
do you have access to a makro?
at the moment charmin toilet rolls(24 roll pks) are on offer for £7.49 buy one get one free.0 -
Hi there,
I tend to find Netto great for buying in bulk but they tend to get things in on an ad hoc basis. They usually do baby wipes (pampers) at about 99p a pack. I bought a box of 6 packs for £5.99 recently. Also they do BIG boxes of washing powder for about £6 every now and then. They don't tend to get Ecover or anything like that unfortunately. Their tinned tomatoes are fine (15p I think) and I can often get tins of campbells condensed mushroom soup for 29p a tin...good for pasta sauce but not very OS! Worth checking them out anyway. I have got a Makro card but I find it helps to be selective as sometimes things are cheaper elsewhere. Lidl here have some 10kg bags of basmati rice for £7.99 at the moment...use by date July 2008 so plenty of time to get through it! HTHTess x
Underground, overground, wombling free...
Old Style weight loss so far...2 stone and 7 pounds0 -
For foodstuffs in bulk, like lentils, mixed pulses (soup mix), split peas, nuts, etc., try https://www.goodnessdirect.co.ukSealed Pot Challenge 5 - #1742 :j0
-
I've found after being one of makros customers that their stuff is getting more expensive, a lot of the supermarkets do good offers on loo rolls, coffee and other stuff you can store and probably just as well to wait for them if you can.0
-
I try NOT to bulk buy as I find you use more and are not as careful with the amount of washing powder you use etc. Probably totally not moneysaving, but I would see lots of something and use more, does that make sense (lol)February Grocery Challenge £250.00
Spend so far £230!! (Ohhh my days HELP) still got almost 2 weeks left!!0 -
All our Nescafe, Tetleys, posh loo rolls, kitchen rolls, Flash (large 5ltr Ocean), Persil washing liquid (2 x 100 wash £10.00), Lenor (5ltr concentrate) and sometimes their anti bac handwash (4 x 500ml for £2). Probably go to Makros once every 6-8 weeks-generally when they have some excellent offers on and stock up on the items that will be used. These items are normally branded and will only compromise on the loo rolls and kitchen rolls as long as there good quality, which they always are!
I do tend to stock up on cheaper items, but are very disciplined too not use just coz there there IYKWIM.
Aldi's is once every 4-6 weeks and get all tinned items from there and are fabulous quality. I buy their baked beans, kidney beans, sweetocrn, tinned mushy peas, tuna, chopped and plum tomatoes, spagetti, dried rice, posh hams, cheeses, pasta and mushroom sauce, oil, butter, milk, soya milk, yogurts etc.
Shampoo & conditioner is bought in 5ltr bottles from an online company and is Trevor Sorbie costing about £12 for 10ltrs (1 of each) and lasts about a year. The small bottles in Boots are £2-£3 each so save a fortune here. Imperial leather is used here and is bought on BOGOF.
Spend probably over the year about £30-£35 a week on everything!
PP
xxTo repeat what others have said, requires education, to challenge it,requires brains!FEB GC/DIESEL £200/4 WEEKS0 -
Penny-Pincher!! wrote:Shampoo & conditioner is bought in 5ltr bottles from an online company and is Trevor Sorbie costing about £12 for 10ltrs (1 of each) and lasts about a year. The small bottles in Boots are £2-£3 each so save a fortune here. Imperial leather is used here and is bought on BOGOF.
Spend probably over the year about £30-£35 a week on everything!
PP
xx
Penny-Pincher, which online company is this? I'd be interested in having a look myself, thanks0 -
neets wrote:Penny-Pincher, which online company is this? I'd be interested in having a look myself, thanks
So would I, share with us please it sounds an excellent idea .Shampoo and conditioner seems to get more expensive every week. My youngest daughter has five children so you can imagine how much she gets through per month0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 350.1K Banking & Borrowing
- 252.8K Reduce Debt & Boost Income
- 453.1K Spending & Discounts
- 243.1K Work, Benefits & Business
- 597.4K Mortgages, Homes & Bills
- 176.5K Life & Family
- 256K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards