📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Which are the best value and tasting oven chips?

Options
24567

Comments

  • yorkie18
    yorkie18 Posts: 1,070 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts
    We always have the Tesco Oven Chips, there are about £1.20 for a 1KG bag. They do need a bit longer than it says, but they are lovely and so much cheaper than the smaller bags of 'big brands' you can buy.
    Be Kind, Work Hard, Stay Humble, Smile Often, Keep Honest, Stay Loyal, Travel When Possible, Never Stop Learning, Be Thankful Always and Love
  • savemoney
    savemoney Posts: 18,125 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts
    agree with that there around £2 a bag though and often the crinkle are hard to source I buy them most weeks but sometimes you just cant get them for a week or two so I stock up
    hi...we like aunt bessie chips...crinkle ones particularly they ar about £ a bag and sometimes on offer
  • lucylucky
    lucylucky Posts: 4,908 Forumite
    As nickyhutch says - make your own.

    So easy.

    I buy some potatoes, cut into thick strips, roll in oil and bung in hot oven.

    Costs pennies
  • OrkneyStar
    OrkneyStar Posts: 7,025 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    Coop crinkle cut are lovely- recently on offer too.
    Ermutigung wirkt immer besser als Verurteilung.
    Encouragement always works better than judgement.

  • SohoAnthem
    SohoAnthem Posts: 91 Forumite
    lucylucky wrote: »
    As nickyhutch says - make your own.

    So easy.

    I buy some potatoes, cut into thick strips, roll in oil and bung in hot oven.

    Costs pennies

    For an average bag of potatos it's over the £1 mark and if you don't use potatos for anything else, it's not actually that effecient to make your own. Say one bag of potatos gets used for one lot of chips at a cost of £1.50...come 3 days later if you want chips again you have to go buy another bag of potatos at £1.50 whereas with a bag of frozen ready made chips you can pay £1.50 for a bag that will last you for multiple meals.

    And it might be easy for some people but if you've been at work all day and have to come home and cook dinner, most people would prefer to just bung in some ready made ones.

    Just a thought...although, nothing beats home-made chips for taste, I will admit. :T
    I'm still driving away and I'm sorry everyday,
    I won't always love these selfish things.
  • nickyhutch
    nickyhutch Posts: 7,596 Forumite
    £1.50 worth of potatoes??! One large potato is plenty for one person (and I'm a pig, believe me). A bag of potatoes will last a couple of weeks in our fridge, and if you really wouldn't use them for anything else, don't buy a bag, buy them loose in the quantity you need.
    ******** Never be a spectator of unfairness or stupidity *******
    "Always be calm and polite, and have the materials to make a bomb"
  • lucylucky
    lucylucky Posts: 4,908 Forumite
    SohoAnthem wrote: »
    For an average bag of potatos it's over the £1 mark and if you don't use potatos for anything else, it's not actually that effecient to make your own. Say one bag of potatos gets used for one lot of chips at a cost of £1.50...come 3 days later if you want chips again you have to go buy another bag of potatos at £1.50 whereas with a bag of frozen ready made chips you can pay £1.50 for a bag that will last you for multiple meals.

    And it might be easy for some people but if you've been at work all day and have to come home and cook dinner, most people would prefer to just bung in some ready made ones.

    Just a thought...although, nothing beats home-made chips for taste, I will admit. :T

    I do not buy potatoes in bags, I buy the quantity I want.

    But I think you are being ripped off if you are spending that much on potatoes and then turning them into chips.

    In fact that must make one hell of a lot of chips
  • SohoAnthem
    SohoAnthem Posts: 91 Forumite
    lucylucky wrote: »
    I do not buy potatoes in bags, I buy the quantity I want.

    But I think you are being ripped off if you are spending that much on potatoes and then turning them into chips.

    In fact that must make one hell of a lot of chips


    I must shop wrong or something, even loose potatoes in the quantity I need cost me about £1.20! D: That's only for like 2 baking potatos, I don't use them to make chips. I am obviously not a savvy shopper. :eek:
    I'm still driving away and I'm sorry everyday,
    I won't always love these selfish things.
  • zippybungle
    zippybungle Posts: 2,641 Forumite
    Another McCain Home Fries fan here I'm affraid! :o

    If you fancy a change, then Tesco Frozen Potato Wedges are a good price, 52p for a 750g bag (that's the regular price, not a special offer). The bag says they are 'spicy' but I wouldn't say they that they are, they do taste nice though.

    Here is a pic:

    http://www.tesco.com/groceries/Product/Details/?id=264802344

    Zippy x
    :p Busy working Mum of 3 :wave:
  • Stompa
    Stompa Posts: 8,375 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    nickyhutch wrote: »
    A bag of potatoes will last a couple of weeks in our fridge.....
    You keep potatoes in the fridge...?
    Stompa
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.