We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
Milkmen - They can be cheaper
Comments
-
Get mine from the supermarket about 8 pints a week, we have a local milkman but the price is significantly more than the supermarket and I just can't justify the expense .... its mostly the elderly people locally that rely on him but I think its most unfair they have to pay more just because sometimes they cannot get to a shop.. it would make such a difference to some of their lives if they could get bread and milk delivered but at a similar supermarket price..
But surely you would expect to pay more to get it delivered to your door.
.....0 -
I used to support our local milkie. Then they sold the round to someone else, who used to deliver Mondays, Weds and Fri [which was fine] but decided to start delivering milk at 8:30 rather than before we actually left the house - so we had to stop. Having no milk every 3 mornings started to get on our nerves, and the milk being sour when we got back from work in the summer was a waste of money.0
-
I get through 4 pints a day and I buy it in Farmfoods because it is only £1 for 2L - I can't afford to buy it anywhere elseBlessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0 -
We get through about 14 pints a week. I buy it from one of two local farmshops. It comes from a local dairy and costs £1.25 for a 4 pint carton -cheapest milk I've found. It is unhomogonized so you get that old-fashioned cream line with the whole milk.
Just over 31p a pint.0 -
thriftlady wrote: »We get through about 14 pints a week. I buy it from one of two local farmshops. It comes from a local dairy and costs £1.25 for a 4 pint carton -cheapest milk I've found. It is unhomogenized so you get that old-fashioned cream line with the whole milk.
Wish it was easier to find unhomogenised milk. I don't want my milk to have smaller fat molecules......0 -
I'm with you there Dave. Try your local farm shop or farmer's market. BigBarn is useful;)davetrousers wrote: »Wish it was easier to find unhomogenised milk. I don't want my milk to have smaller fat molecules.0 -
Some great replies thanks, can anyone tell me how much a pint of milk is from the milkman compared to the 45p it costs at Tesco as the dairycrest website doesn't say,many thanks x:santa2:Christmas Challenge:snow_laug
To be in the 11's Only 13lb to go :j x
:xmastree:0 -
I haven't seen a milk float for yearsAn average day in my life:hello: :eek::mad: :coffee::coffee::coffee::T
:rotfl: :rotfl:
:eek::mad: :beer:
I am no expert in property but have lived in many types of homes, in many locations and can only talk from experience.0 -
We've had Dairy Crest deliver for years mainly to support our elderly neighbours. After lots of confusion when we went away, milk piling up in fridge/running out and then a price rise to over £1 for 2 pts we cancelled. Off to Farmstores for me! (and I've noticed most of my elderly neighbours don't use milkman either, many have UHT delivered with groceries)0
-
We used a milk man up until about a year ago but it just got too expensive.
I now buy 8 pints a week from waitrose (£1.53 per 4 pints), i get a discount so doesn't work out too bad really0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards