PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

199100102104105331

Comments

  • If I dont make a packed lunch then I'll spend about £2.50 on a sandwich.

    Usually I just spend 45p on two pieces of granary toast and peanut butter for my breakfast at work - bargain. :D
  • I spend about £2 as I work from home. Eating lunch out is a real treat nowadays - as it should be.
  • £2 if I make my own, up to £7 if I buy sandwich, snack and drink at the likes of Pret and Eat
  • I spend around £4 on my dinner evet day!
  • Hi I'd love a chance to win the lunch stuff.

    I usually bring a packed lunch which costs about £1- £2 but sometimes if i don't have timeorhave nothing in the cupboard i'll buy lunch which will cost £2.50-£3
  • Most days I don’t eat lunch, which I know is really bad but am so uninspired to take a lunch to work (which has no fridge or microwave) and can’t justify spending £3-4 per day on a healthy option lunch.
    I love food and cooking but I neglect my lunch time, anyone have any ideas on how I can spice it up and save some cash!


    Recipes on winter warmers I could take in a flask would be great! :p
  • I usually take mny own lunch, but sometimes forget and buy a tin of soup, so on average it would be about £1.50 per day I think.
  • I spend about £2 a day (make my own)
  • I spend about £2 on homemade sandwiches and fruit
    DFW Nerd 156 :hello:
    April Grocery Challenge £31.38/£200
  • Probably about £1.50 as I always take sandwiches fruit and chocolate bars to work in a plastic bag, classy!
    I buy own brand lunch stuff from Tesco. The only branded stuff I buy is bread, but that I bulk buy when it's on offer and freeze cool.gif
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.3K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.