PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1100101103105106331

Comments

  • I usually make my own food, so I wouldn't normally spend more than £1.50.

    The days I don't have time to prepare something (once a week maybe) I'll spend about £3.50.
  • On the days that I am not organised enough to have made my lunch, I probably spend around £3 on lunch at the work canteen - a fairly unappetising and unhealthy sandwich, a dodgy 'hot meal' served in an un-eco-friendly polystyrene carton or a "salad" (i.e. yesterday's leftover veg. smothered in cheap mayo!). Would like to stop this behaviour for the good of my health and the environment.
  • Depending on the time of year, summer I usually have sandwiches, in the winter I'll take some soup. Most of the time I make my own soup and sandwiches and I have a yoghurt, probably averages out at about 80 -90p per lunch. Our canteen now offers free fruit, so that's a saving. We also have free tea and coffee, but I don't drink either so I take my own in or have water.;) Having the flask and containers would be great instead of my own tatty bowls and containers. Thank you:T
  • I spend between £3 - £5 on lunch per day
  • No more than £1.50 per day for 2 packed lunches.
  • misssis
    misssis Posts: 15 Forumite
    I spend less than £1 as I make my own:o
  • This would be ideal for the wife and I as we try to take lunch from home as much as possible but it only happens once a week. We spend at least £3 - £5 per day on lunch. Hopefully this would encourage us to take lunch from home more often
  • I go home most days, I live about 5mins away in the car, which means I probably use about 30/40p petrol each time I go home.

    The cost of the food varies, but I would reckon average of £0.50 - 1.50 beans on toast or leftovers!

    I have been planning on taking in lunches, but I do enjoy getting out of the office for the hour!
  • I believe I spend about £3.45 each day but this varies on if made at home or not
  • hi
    i spend 3 pounds a day on my lunch every day

    boy77billy
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.3K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.