We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
did you guys know this!!!!
Options
Comments
-
Lots of things are "quicker than the tin"
And, for a bet, if you cost out the pud that you made - which will give you four good helpings - it'll still be less than buying said tin?
Yes/no?
I'm not sure - I had all the ingredients already but would have had to go out and buy a tin so it feels like less anyway
Eggs 95p for 6, used 1 so 15.8p
Flour 60p a Kg used 125g (ish) 7.5p
Sugar 70p a Kg used 50g so 3.5p
Veg suet honestly can't remember as box went to recycling
Say 80p for 8oz used 2oz so 20p
Milk 75p litre, used 125ml so 9.4p
So 56.2, call it 56p for a large suet pudding, plus a bit for syrup and custard - got to be cheaper then a Heinz tin which isn't even as big!0 -
Thanks for doing that.
Four servings for 56p ain't all bad
Using value products and taking advantage of bogof's and yellow stickers can reduce even that cost too. ( I just ran my eye down my last shop from asda and I reckon I could shave 9p off that).
Somebody will be along in a minute to tell us that MrT or MrS is selling off whole shelves full at 10p each!Hi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
0 -
I love it when you can see exactly in £.s.d what you are saving or how much something cost.I'm not sure - I had all the ingredients already but would have had to go out and buy a tin so it feels like less anyway
Eggs 95p for 6, used 1 so 15.8p
Flour 60p a Kg used 125g (ish) 7.5p
Sugar 70p a Kg used 50g so 3.5p
Veg suet honestly can't remember as box went to recycling
Say 80p for 8oz used 2oz so 20p
Milk 75p litre, used 125ml so 9.4p
So 56.2, call it 56p for a large suet pudding, plus a bit for syrup and custard - got to be cheaper then a Heinz tin which isn't even as big![SIZE=-1]"Knowledge is knowing that a tomato is a fruit. Wisdom is not putting it in a fruit salad"[/SIZE]
Trying not to waste food!:j
ETA Philosophy is wondering whether a Bloody Mary counts as a Smoothie0 -
I love it when you can see exactly in £.s.d what you are saving or how much something cost.
Q: Because it reverses the logical flow of conversation.
A: Why is top posting frowned upon?
There's nothing to stop you doing these sums for pretty much anything that you make at home.
You'll find that the savings vary - some are HUGE... other not so much. But even for the not so much you know exactly what's gone into the meal. Unless you're one of those people who has memorised all the E-numbersHi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
0 -
Q: Because it reverses the logical flow of conversation.
A: Why is top posting frowned upon?
There's nothing to stop you doing these sums for pretty much anything that you make at home.
You'll find that the savings vary - some are HUGE... other not so much. But even for the not so much you know exactly what's gone into the meal. Unless you're one of those people who has memorised all the E-numbers
I have done this for several things now, I did the Pastry Economics and then Tortilla economics! SOup economics must be the best. I seem to make it out of things that would otherwise be thrown away![SIZE=-1]"Knowledge is knowing that a tomato is a fruit. Wisdom is not putting it in a fruit salad"[/SIZE]
Trying not to waste food!:j
ETA Philosophy is wondering whether a Bloody Mary counts as a Smoothie0 -
You lot got me fancying syrup pudding. So I made one for tea as well. Mine was a sponge though as I am not too keen on suet pudding. I prefer the suet in the dumplings. It was lovely by the way.Anyone who lives within their means suffers from a lack of imagination:beer:
Oscar Wilde0 -
Well what a bloody awfull 2 days ive had lmao!!!
Went out and bought all my cooking equipt needed then decided ill decorate my kitchen first so took nearly 2 days and its nearly done but left the window part for MIL as i carnt do it so finished my bit last nite at 5.00 o clock then my nana was coming at 5.30 to help and show me how to bake so i jump in the shower No HOT WATER so was a cold one argh!!!!!
Got out peeled lots of taties for the pies then nana arrives and we get all other things open and ready to turn cooker on and we waited and waited but my cooker wouldnt work its totally knackerd so we had to pack all ingedients up and take to MIL house to cook there finally finished baking at 10pm last night and then had to bring 13 pies home of various fillings it was an absolute nightmare BUT pies tasted and looked lovely am just absolutely exhausted 6 months preg nearly lol and was on my feet from 9 o clock yesterday morning needless to say i had a good nights sleep but thanks to everyone I paid about £10 for my ingedients and according to nana the pies ive made would have cost arounf £20 to buy and belive me these pies will last a while as im going to make various meals and oh and dd will be taking some in packed lunch PHEW feel better now!! just waiting on a new cooker lmao so money ive saved will be going onto that!We Make A Living By What We Get. We Make A LIFE By What We GIVE:money:
show me a man with both feet on the ground and i'll show you a man who cant get his pants off.0 -
Sorry you've had such an awful time, destiny, but at least the kitchen will look good now! And please spill - I think I've missed any ref to pies? Are they tatie pies? How did you do them - I'm intrigued, and wanting to make some up myself now!
March Grocery Challenge: £270/spend: £264.120 -
cornedbeef and potato pies do you mean???? apoligies if confusing you with calling potatoes taties lmao
i also made egg and bacon pies sausage rolls and stewed steak pies yummy!!We Make A Living By What We Get. We Make A LIFE By What We GIVE:money:
show me a man with both feet on the ground and i'll show you a man who cant get his pants off.0 -
Wow, you really were busy.
Would you tell me how to do the corned beef and potato ones - I've got a couple of cans lurking and that sounds like a good way to use them up.
March Grocery Challenge: £270/spend: £264.120
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards