PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

January 2020 Grocery Challenge

Options
1404143454654

Comments

  • Doom_and_Gloom
    Doom_and_Gloom Posts: 4,750 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Photogenic
    edited 21 January 2020 at 4:59PM
    Shopping today came to £24.27; £23.70 A&C and 57p at Mr S.

    I will be having vegan ramen (buckwheat noodles) again for dinner.
    OH is not feeling well so isn't sure what he'll be having for dinner. Likely tin soup with toast/bread as easy.

    £222.20/£240.
    £17.80 left.

    Edit : saved a bit of money as OH thought we were out of treats for the chinchilla but I dug around and found a box of treats :j. His treats aren't expensive, £1.80 a box and they last months, but not needing to buy them helps.

    Edit 2 : OH had a pizza yesterday. While the pizza was in the oven I took advantage and baked some tofu and aubergine for the next couple of days.
    I am a vegan woman. My OH is a lovely omni guy :D
  • Evening all

    Morries yesterday for food and toiletries so £58.25 spent. Total 103.91/200.

    Hopefully will only need to do 1 more shop before the end of the month and will need to get a 20kg sack of corn and 2x 20kg sacks of pellets for the chickens. Hoping I can stay in budget.

    Thinking I may have to try and save some money each month as when I need cat food there is no way I would be able to stick to £200. I bulk buy and get 2x 10kg sacks of cat biscuits at a time and they get proplan light food.

    GMAT
    Lost my way for far too long but now back on board to lead a more simplistic lifestyle

    Mar PP - UU 24 (£279.46), TA 2 (£ 13.99) IN 12 (£89.81)
    Apr PP - UU 27 (£324.94), TA 3 (£38.50) IN 53 (£216.65), GA 6 (£40.97)
    May PP - UU 0 (0.00), TA 0 (0.00), IN 0 (0.00), GA 0 (0.00)
  • Herbyme
    Herbyme Posts: 722 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts Photogenic Name Dropper
    I had a moment last week when I realised we were eating cheaply but not always healthily - not enough fruit or veg in meals, and some meals not having much protein in them. It made me wonder about the challenge of balancing spends and nutrition. It also made me remember that amazing meal plan (something to do with a weasel?!) which had measured all the nutrients down to the milligramme. But I won't be aiming for that!

    Anyone else got any thoughts about the cost/food value trade-off?
  • Hi everyone

    A$da delivery today £49.99


    Have been so ill since NY Eve we have just grazed through the freezer and cupboards! Hopefully on the mend now 😊

    Pix :hello:
    Xx
    🎄The most wonderful time of the year 🎄
  • I had a moment last week when I realised we were eating cheaply but not always healthily - not enough fruit or veg in meals, and some meals not having much protein in them. It made me wonder about the challenge of balancing spends and nutrition. It also made me remember that amazing meal plan (something to do with a weasel?!) which had measured all the nutrients down to the milligramme. But I won't be aiming for that!

    Anyone else got any thoughts about the cost/food value trade-off?

    Do you mean this?

    https://forums.moneysavingexpert.com/discussion/2256959/weezls-phase-1-recipe-testing-and-frugalisation-come-one-come-all

    Pix :hello:
    Xx
    🎄The most wonderful time of the year 🎄
  • I had a moment last week when I realised we were eating cheaply but not always healthily - not enough fruit or veg in meals, and some meals not having much protein in them. It made me wonder about the challenge of balancing spends and nutrition. It also made me remember that amazing meal plan (something to do with a weasel?!) which had measured all the nutrients down to the milligramme. But I won't be aiming for that!

    Anyone else got any thoughts about the cost/food value trade-off?

    A lot depends upon individual circumstances, we could spend more money on groceries but then I would have to cut spending in other areas like days out, children's clubs etc.
    I purposely set my budget at a level which is achievable with a careful eye, we have plenty of fresh veg and fruit, protein and even treats. If we did need to reduce it further, the first thing I would look at is treats as we have lots of ready made snack bars, chocolate, ice creams etc.

    Could you use frozen veg to increase your consumption for a small outgoing?
    Grocery Challenge 2024
    Feb £419.82 Mar £599.53 Apr £405.69 May £531.37 Jun
    Declutter challenge 2024 0 items
  • Aldi: £21.50
    £104/120.

    I shouldn’t need to go shopping again except milk and fruit. It’s been eye opening. I spend a lot on cream. I could reduce that and maybe butter.
  • elsiepac
    elsiepac Posts: 2,673 Ambassador
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    Welcome 2Scratters, janiebaby29

    Welcome back poohbear59

    Mrs Cheshire This is a recipe from a book called The Kind Diet by Alicia Silverstone (yes, the actress!) - I've made it twice before and it's really yummy! If you already have tahini in the cupboard then it's extremely cheap! Note - shoyu is some fancy ingredient that isn't soy sauce - just use soy sauce!!

    Vegan Barley Casserole

    Ingredients

    Barley Layer

    2 cups hulled barley
    2 tablespoons olive oil
    1 large onion
    3 garlic cloves
    3 carrots
    2 celery stalks
    5 tablespoons shoyu (use soy sauce instead!)
    ¼ teaspoon fine sea salt
    ¼ teaspoon dried basil
    ¼ teaspoon oregano
    ¼ teaspoon garlic powder
    ¾ cup tahini dressing (see below for recipe)

    Tahini Dressing

    ¼ small onion, diced
    ½ cup tahini
    1 tablespoon shoyu
    pinch of garlic powder
    pinch of paprika
    ⅛ teaspoon dried basil or ½ teaspoon fresh basil
    pinch of dried oregano
    ¼ teaspoon garlic powder
    ½ cup water

    Instructions
    1. Pre-heat the oven to 350
    2. Boil 3 cups of water and add barley.
    3. Cook until tender (about 55-60 minutes)
    4. Add olive oil to saucepan and saute onion and garlic
    5. Add carrots, celery, shoyu, salt, basil, oregano, and garlic powder, until vegetables are tender.
    6. Add barley to vegetable mixture and set aside.
    7. Combine onion, tahini, shoyu, garlic powder, paprika, dried or fresh basil, dried oregano, and water to food processor for tahini dressing
    8. Mix ¾ cup Tahini Dressing to barley mixture
    9. Transfer half of the barley mixture to a 8 x 12 baking dish
    10. Drizzle half of the Tahini Dressing on top of the barley mixture
    11. Add the other half of the barley mixture on top of the tahini layer
    12. Drizzle the other half of the Tahini Dressing on top of the second barley layer
    13. Bake uncovered for 35 minutes

    I’m a Forum Ambassador and I support the Forum Team on the Old Style, Crafting and Techie Stuff boards.If you need any help on these boards, do let me know. Please note that Ambassadors are not moderators. Any posts you spot in breach of the Forum Rules should be reported via the report button, or by emailing forumteam@moneysavingexpert.com.All views are my own and not the official line of MoneySavingExpert.
    GC: May 22 £tbc/£250 Vegan 27-8-13
  • tessie_bear
    tessie_bear Posts: 4,898 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Mortgage-free Glee!
    hello x im always interested in the health/cost discussion I think it is expensive to eat healthily esp when you have a family and you are still buying crisps/biscuits for them. I think there are ways to shave a bit off the cost such as use markets/eat frozen fruit and veg/buy yellow stickers but i still think a healthy diet is a dear do .That said i would rather spend the money i have on a better diet than on buying what i will call rubbish as dont want to offend anyone an example being imo a scratch card

    it gets quite difficult to work out macros so i try and steer a low fat diet with lots of fruit and veg...anyone got good ideas to cut corners ? costwise i mean
    onwards and upwards
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244K Work, Benefits & Business
  • 598.9K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.9K Life & Family
  • 257.3K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.