We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
What does a portion cost you ?
Options
Comments
-
-
-
How much meat did you get for £18.99? That looks like about 4 or 5 kilos, which may not be a bad price, £4-£5 per kilo is normal here, depending on the cut. Cuts of beef with bone in are usually cheaper because they have the bone and it's taken into consideration when pricing, and besides, the bones add lovely flavour and possibly extra nutrition as well. My butcher will give free bones for soup making or for dogs to chew on!
The goulash and stew look lovely, you'll not have to cook for a while
One Love, One Life, Let's Get Together and Be Alright
April GC 13.20/£300
April NSDs 0/10
CC's £255
0 -
i asked for 1.5kg of each, i did remeaure the lamb prior to use and it was slightly over the 1,5k, in the heat of battle i did not reweigh the beef, but suspect it was 1.5kg incl the bone. When cooked there was a dam sight more Lamb than Beef, but OMG they were both gorgeous£100 to £10k in 2010 using the magic of internet poker (Don't play poker unless you know what you are doing)
Lowest fig £25.00
Current Balance £7000Fail
0 -
As a side not when i put all these meals in our freezer, i could not help but notice how much food we have in house. We have two freezers full of it.
Now that i have started to read these OS sections i am really going to sort this out. After reading Jacks blog i feel sickened at our personal waste and glutoney. (I will donate shortly Jack) This needs to be sorted asp, when so many have so little and we have so much. (embarrased and ashamed)
Steve£100 to £10k in 2010 using the magic of internet poker (Don't play poker unless you know what you are doing)
Lowest fig £25.00
Current Balance £7000Fail
0 -
I aim for under £1 per head for a meal, I would be interested to work out the actual cost of things though, especially bakey things and soups! For some things like pies and lasagnes, I probably spend more than what a ready-made one might cost, but they are usually bigger, tastier and probably healthier too.
Did anyone ever get the EasyFood magazine? It was supposed to give good budget recipes but once I'd bought it a few times I realised it seemed to be only an advertising magazine, giving boring ideas on what to do with brand name foods. It would give you a "recipe" for making tomato pasta with dried pasta and a jar of branded pasta sauce :rotfl: (not kidding at all) Then, of course, they'd have a section on feeding the family cheaply, giving what they considered to be budget recipes. It very often said something like "only £2.56 per person!" :eek: which is not a cheap meal in our house! Again, it's probably mostly because they used branded convienence foods that they were advertising, but sometimes I had to try and work out why a spag bol for four was costing £15 :rotfl:
I made Cornish pasties during the week....
500gm flour
100gm block marg
110gm lard
water
500gm stewing beef
onion
potato
swede
salt and pepper
Total cost £3.56
I used a 9 inch plate as a template and made 5 big pasties..cost £0.71 each....you could easily make 6. A Ginsters pasty in Sainsburys is £1.40 and these are so much better...more like you would buy from a pasty shop..0 -
Nice one, i am away camping at thw WE but back on this on my return£100 to £10k in 2010 using the magic of internet poker (Don't play poker unless you know what you are doing)
Lowest fig £25.00
Current Balance £7000Fail
0 -
Steveswift wrote: »Nice one, i am away camping at thw WE but back on this on my return
I use this recipe......really easy - the method for the pastry is a bit different but it's delicious. I added more liquid than recipe called for.....
http://www.annspasties.co.uk/cornish/pasty-recipe/
The amount of filling was far too much for 1 pasty.....0 -
moments_of_sanity wrote: »This recipe looks lovely, going to add this to my menu list for next week :beer:
I'm just doing our meal plan for the week and this has gone on!0 -
I'm really impressed by how cheap some of your meals are costing out to be! I cost most recipes I make for my blog and am really really happy if I get it under £1 a head (mac & cheese, veg & peanut stirfry) and I'd say most of mine cost up to £1.50 a head when sides (rice, potatoes, salad, veg) are added in (e.g. my chilli con carne cost 94p a head but with rice and a little sprinkle of cheese it's a bit higher than £1).
Chicken meals always cost me a fortune (£2 or so a head) as I buy free range, though I do only buy whole chickens, use all of it and make stock too. Obviously someone else could save here by buying cheaper chicken. But even putting aside chicken meals I definitely struggle to get meals under £1, so well done to all on here!Part time working mum | Married in 2014 | DS born 2015 & DD born 2018
https://forums.moneysavingexpert.com/discussion/6542225/stopping-the-backsliding-a-family-of-four-no-longer-living-beyond-their-means/p1?new=1
Consumer debt free!
Mortgage: -£128,033
Savings: £6,050
- Emergency fund £1,515
- New kitchen £556
- December £420
- Holiday £3,427
- Bills £132
Total joint pension savings: £55,4250
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards