PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Supermarket tricks - watch out for these...

Options
squeaky
squeaky Posts: 14,129 Forumite
10,000 Posts Combo Breaker
edited 2 March 2012 at 9:19AM in Old style MoneySaving
I've seen scattered references all over the boards about the way supermarkets price or label things in ways that can lead us into buying something that is not actually as cheap or "value" as we might think. Things like...

Bags/packs of vegetables where some of them have a small area telling us the price per kilo - but others are price per pack. So if most are price per kilo, say £1.94, and then you spot the NICE BIG "price per" at £1.63... take a good look because that smaller print might be "price per pack" for just HALF a kilo of product.

In the meat section.... especially for joints... you see something like....

Cost: £8.96
Price per kilo
£3.75

Pay attention! :)


There are more... I'll leave a space for a collection....
Hi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.
Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.
DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
«13456789

Comments

  • pelirocco
    pelirocco Posts: 8,275 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    squeaky wrote: »
    i've seen scattered references all over the boards about the way supermarkets price or label things in ways that can lead us into buying something that is not actually as cheap or "value" as we might think. Things like...

    Bags/packs of vegetables where some of them have a small area telling us the price per kilo - but others are price per pack. So if most are price per kilo, say £1.94, and then you spot the nice big "price per" at £1.63... Take a good look because that smaller print might be "price per pack" for just half a kilo of product.

    In the meat section.... Especially for joints... You see something like....

    cost: £8.96
    price per kilo
    £3.75

    pay attention! :)


    there are more... I'll leave a space....


    £3.75 per kilo for a joint of meat ;) ?
    Vuja De - the feeling you'll be here later
  • squeaky
    squeaky Posts: 14,129 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    pelirocco wrote: »
    £3.75 per kilo for a joint of meat ;) ?

    My local co-op are especially good at this - and those labels are on YELLOW stickers which, given that yellow stickers are used everywhere else for "whoopsies", can catch people out. You know... you think "Coo! yellow stickered, less than half price!" - only it darn well isn't.
    Hi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.
    Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.
    DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
  • Raksha
    Raksha Posts: 4,569 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    They will also vary the amount they use to give the price per - for instance, coffee price per kilo £29.99 and another one price per 100g £3.50
    Please forgive me if my comments seem abrupt or my questions have obvious answers, I have a mental health condition which affects my ability to see things as others might.
  • Another pack/weight comparison to watch for is when they use different units, e.g. some by weight and some by volume. I find this a lot on condiments (e.g. mayo) where the jars are usually priced by gram but the bottles are ml.

    This isn't so much about labelling, but also don't forget that bigger doesn't always mean cheaper. They are hoping you always pick up the biggest pack just assuming that it will be better value, but it's not always the case. One example I regularly find this on is red lentils. At Mr T, the 500g pack is currently 83p (£1.66/kg) where the 1kg pack is £1.80.
  • rosy
    rosy Posts: 642 Forumite
    Sometimes the price they quote per kilo etc isn't even accurate - on a couple of occasions recently I've thought the price per kilo seemed too good to be true. I got my calculator and worked it out myself using the weight on the packet and the actual price of the pack on the SEL- lo and behold the real price per kilo was actually a fair bit more than it said on the shelf.
  • squeaky
    squeaky Posts: 14,129 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    Thanks!

    I hadn't spotted that one before.

    I dunno... you need eyes like a hawk and a degree in maths these days!
    Hi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.
    Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.
    DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
  • Some BOGOGs are dearer than buying two separate items, eg Heinz tom soup, £3 for four or 65p each (not real price buy ykwim)

    and just because it says sale or is on on the end doesnt mean it is actually lower than last week.
  • Another trick is that they frequently change the size of the packaging so we are not actually getting the amount that we were say 6 months ago
    Blessed are the cracked for they are the ones that let in the light
    C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
    Not Buying it 2015!
  • culpepper
    culpepper Posts: 4,076 Forumite
    Look at variety to see if the reduction is for all or just one, for example sardines in oil/tomato sauce or brine all the same brand but only the brine are the offered price despite all being above the offer Label on the shelf.
  • Value brand (smart price/basics/value etc) isnt always cheaper, even without bogofs, if you compare weight for weight.

    Makro is often dearer than supermarkets except on some brand leaders

    Is loose always cheaper?
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.5K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.