We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
If its HM about £1.50. Once or twice a week I buy it for about £3.0
-
I spend about £1.50 on lunch most days.0
-
As a family of 4 we average a £1 a day each.0
-
I rarely buy lunch, usually have home made soup or salad.... sometimes I get something from greggs if there is an offer on.
Ange0 -
On a good day about £1 by taking sandwiches, yogurt, cereal bar. On a bad day, if I'm running late, can be about £5 if I buy these at the local supermarket. Trying desperately to get into the habit of taking lunch with me.0
-
I spend about £3.30 for sandwich and drink. Spose I shouldn't be so lazy and should do it myself.0
-
about a £1 at home more if out about £3-£40
-
If not at home, I spend approx £2.50 on lunch on a typical office lunch.0
-
I guess I average £1 per day.0
-
I spend about £3 to £4 on lunch every day.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.5K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.8K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards