PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

16869717374331

Comments

  • I usually take my own rather than buy in canteen I guess it costs £1 to £1.50. Have use of a microwave so very often have dinner leftovers for next day lunch.Use the vegatables that lurk at the bottom of the fridge to make soup saves a lot of waste.Also a toasdter at work so stale bread gets used.
  • We work from home, so our lunch is included in the general shopping. We make home made bread & yogurt & make soup from home grown vegetables. It's difficult to cost & if we are out for the day, we take food with us.
  • IanO
    IanO Posts: 18 Forumite
    £1.00-£1.50 perhaps

    Make it at home and take it to work - but I'm also munching stuff throughout the day so it's tricky to estimate.
  • My son's school dinners are £1.90 twice a week and hubby makes packed lunches the rest of the week for them both - so not much, thankfully!
  • Around 75p - £1, making lunch everyday at home. Salad with a variety of cold meat, hard boiled egg etc, followed by a yogurt or piece of fruit. Yep - too healthy by far, but saves on buying a sandwich or eating in a pub, which I did yesterday and cost in excess of £10.
  • Seakay
    Seakay Posts: 4,269 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    This week might be a little more than usual because I treated myself to some posh cheese at the local Farmers Market:

    loaf - 84p
    cheese - £2.52
    marg - 10p?
    chutney - homemade
    baby spinach - £1.00
    apples - 60p

    so a fraction over £1 a day
  • PaulX
    PaulX Posts: 6 Forumite
    I spend £4.50 on lunch every day.

    Regards,

    Paul
  • Great site! About a £1 each - lot less if I time the cheap bread aisle right stock up and put in the freezer!
  • mouche
    mouche Posts: 902 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    Since I'm a member of the Lunch Log Challenge on this site I can report down to the last penny how much I spend on lunch - it used to be £3.10 per day before I started the challenge. Now it's about 90p - I have a stash of tuna tins and packet soups in my desk drawer at work and I take in whoopsied bread to go with it.
    Mortgage (original/ current):193,000 (23/09/11)/ £102,500 (07/11/2019)
    2019 Challenges: Make £300 a month: £9.71/£300 (January)
  • katia
    katia Posts: 41 Forumite
    looks like everybody loves tupperware!!!

    good luck :beer:
    i can never think of anything witty to write :rolleyes:
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.