PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1261262264266267331

Comments

  • today.... about 63p :D

    I have made my own lunches for the last five years. Much better quality and choice (never mind cheaper) than any shops....and i know exactly what is in it! No e numbers, no additives, no preservatives and its not prepacked in plastic. And when the allotment is up and running, hopefully I will spend even less cos I won't have to buy fruit, veg and salads.

    Jo
  • maycowan
    maycowan Posts: 116 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Name Dropper Combo Breaker
    I spend about £2 a day
  • jan911uk
    jan911uk Posts: 43 Forumite
    Part of the Furniture 10 Posts
    £2.00 approx as I stay home, but husband prob £3.50 or more, must make him more lunch to take!
  • Edited.....
  • Sounds great, i'd love one! I probably spend £1 or so if I take sandwiches, but could easily be £4 if I have to buy something in town.
  • Nothing, I bring my lunch from home!!
  • I used to buy lunches from fast food restaurants near work,however I had to stop doing that since I started working in Mayfair, as it was costing £5-6 a day, and there isn't any cheap options around, so now I mostly take a HM sandwich and an apple to work, which costs me just over a pound.
  • Probably about 80p per day.
    I've just started making my hubby take packed lunches - he used to buy 'shop-made' - full of junk & treble the cost. Now we save money and he eats healthier - win win!!
  • OMG! I probably spend about £3.50 a day, if its not a McDobnalds, its a pre-packed sandwich from the local shop.

    I just worked it out, thats £910.00 a year!!!!!!!

    I think I need to get out of bed earlier and make some sarnies!!!
  • i spend too much - probably £2-3. should really get organised and make my own!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.