We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
with drinks sandwiches fruit and a treat for me, my husband and two children i spend between £4.00-£5.00 a day my yongest son takes a cool block in his packed lunch to keep everything fresh.we could all do with one.0
-
Don't know whether i can enter for this competition !!!
i spend 50p-£1 for home made lunch.. if i can do i go to dominos personal pizza for £2.500 -
I'm really not sure how much my lunch costs, I'd guess under £1 cos I work from home in the afternoon and so I eat whatever's in my cupboard!
Prize sounds awesome, would be perfect for hubby's lunch!0 -
hardly anything for myself- I buy a pot of cottage cheese, a box of oatcakes and some tomatoes on Mondays.Then every day that week I have four oatcakes with cheese and tomato topping plus home made soup when I remember to bring it......
Less than £1 a day, I reckon and so few calories!0 -
I always bring in a packed lunch to avoid succumbing to the tinkling sound of the trolley doing its rounds in the building!
I would say the cost of my husbands home made food ranges from £1.00 to £1.50 and I would love to win the goodies to keep my sarnies fresh and my soup hot.:rolleyes:0 -
Too much!!! About £8-10 but if I was lucky enough to receive a free lunch kit, I could slash that cost by making home made lunch and taking it to work, so you see I really need one!!! Please.Cheeky chops!
There is something very wrong in today's society when someone who claims to spend £40-£50 a week on lunch (which is more than I spend on food in TOTAL for a week!!) registers on a forum for something free. It typifies all that's wrong in life to me.
Why not just make sandwiches for a week or two and buy a lunch kit instead?LBM: 12.2.08.Debt-free as of July '09 :j and determined not to go there, ever again :mad:DFW Nerd Club #902 Proud to have dealt with my debts.0 -
I spend around 80p a day on lunch0
-
My husband buys a meal everyday on the motorway service area. It costs approx £7.50 for rubbish food. Its not easy to leave the motorway to get better food with a 38tonne truck behind you. So please please please give me a packed lunch pack. Lynne:rotfl:0
-
I spend about £2 on lunch:hello:0
-
I take a packed lunch in to work with a sandwich, mini pepperami(sp?), crisps, an apple and a chocolate bar. As long as you don't buy expensive sandwich fillers you can buy the rest in bulk which saves lots.
I guess I spend about £1 a day.
|\/|artin0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.4K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.6K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards