PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1238239241243244331

Comments

  • I want one!!!!! I spend about £3 a day.
  • i spend about £5 per day if i buy lunch when im at work but if i take it in with me it costs about £1 so i always try to take lunch with me if i can.
  • catznine
    catznine Posts: 3,192 Forumite
    I've been Money Tipped!
    I make up 2 packed lunches daily and try to use left overs but because of daughters food allergies have to buy certain items so I spend about £1.50
    Our days are happier when we give people a bit of our heart rather than a piece of our mind.

    Jan grocery challenge £35.77/£120
  • VelvetGlove
    VelvetGlove Posts: 12,008 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    I spend about £1.50 a day on lunch as I take a packed lunch. When we have salad though, it does push the cost up a bit as the salad veg aren't as cheap as things like jacket potato & cottage cheese! :)
    Sad because you don't know what to do? :sad: Comping question? Take a look in the Comping Guide to find out :smiley:
  • if i buy lunch at work it costs me about £5 for a sandwich and some crisps but if i take lunch with me, usually a tin of soup and a couple of slices of bread it only costs me about £1.
  • I seem to make packed lunch for the kids, but then dont bother about me.:rolleyes: So end up going to Tesco's, and never get out of there for less than £20 (always a bargin to be had in there??!!)
  • I always take a packed lunch but my kids don't always. I keep telling them your just a poor student. Hopefully the penny will drop soon.
  • I spend about £2 a day and that is making my own lunch and then £2 a day on the hubby's lunch, although by the time he has his chocolate biscuit and fruit am sure it becomes more expensive!!!

    Sometimes have cereal and that is really cheap as work provide the milk and the box of cereal was 87p last week as on half price offer so I guess my lunch will have been 10p that day.:p
  • The right amount if its a good day, the wrong amount is its a bad day.

    An egg mayo sandwich if I've got all my tasks completed, a triple whopper with extra large fires, vanilla milk shake and donut-to-go if my in-tray's higher than my out-tray.

    Approx £2.
  • :confused: Like most others, the cost depends upon which option I choose for the day - oh those decisions!!! Should I take a packed lunch, venture to the staff canteen or risk not being able to park when I get back if I eat in the village. Consequently, the cost could vary between £1.50 and £10.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.3K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.