PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1209210212214215331

Comments

  • I take three pieces of fruit to work for lunch each day. Costing approximately 60p to £1 maximum depending what fruit is in season/available. Occasionally treat myself to some more expensive exotic fruit but this still only amounts to about £4 to £5 per week and helps towards my 5 a day!
  • No more than £1 a day - I take a packed lunch to work with me!
  • I spend about 95p on lunch each day! I'd love some new containers for packing it in though, or even to give to one of my adult children to encourage them to spend less! Thanks
  • I try to keep it to less than £1
  • bogwart
    bogwart Posts: 117 Forumite
    £3 -£4. Got to start knitting some sandwiches. :rolleyes:
  • Hi

    I think i normally do a packup but some days when in a rush if I were to buy then it is about £2.75
  • Spend around £1 a day. Gotta make my own lunch, keeping it minimal due to lack of monies!:confused:
  • About £1.50. Sandwich, yogurt, banana. Sometime naughty and get a portion of chips from the chippie :D
  • we spend about £2.50ish for packed lunch with sandwiches, fruit, biscuits etc
    BABY SOPHIE BORN 14/08/08
    Matthew born 09/07/2001 (7 weeks prem)
    Cross Stitch Cafe member No:37
  • lyndorset
    lyndorset Posts: 132 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    Most days in the summer I take one of those slim shakes, with powdered milk and make up at work (becuase I dont have a cooler luch box or flask (sob). Buy the tins when on offer.

    Cost about 30p + an apple free - 15p. So max most of the time is 45p.

    Some winter days I take homemade veg soup - homegrown, so about 5p for the butter to fry the onion in! But it has to be a day I know I will have time to use the microwave at work!

    Occasionally I take salad - max cost 60p

    So my lunches cost between 5p & 60p
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.3K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.