We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Hello,
I spend anything between £1 - 6 a day. I try to take packed lunches when possible. We have a subsidised canteen, where you can have a hot meal for about £3 or 4. I am often out an about so can't have packed lunch or use the canteen, in that case I could be paying anything around £5. I try not to spend more than £5. Also I try not to buy drinks unnecessarily, when I can have water from the office or something.
Jarka0 -
Last nights leftovers always taste so much better the day after. If possible and of course if there is any left I take that for lunch so almost free. Otherwise I refuse to spend more than 1.50 unless its a special occassion. Its just so unecessary.
:A0 -
Currently on maternity leave, so not spending anything on lunch - eating leftovers & whatever's in the cupboard. Used to buy sandwiches from Morrisons, so up to £3 a day. Would need to remedy that when get back to work.0
-
Maximum £1.50 a day
Sarnie, banana, yoghurt stick thing.
Pay £4.00 a month to the works tea club for tea/coffee/milk so no drink needed.
the flask would be great for home made soup though.0 -
My lunch costs me about £2.00 a day unless of course I go to see mam!!!:j0
-
Like others I use left overs usually so probably only a few pence. Most I buy is a pack of crisps or can of fizz so on those days about 50p.0
-
I used to spend £2.00 but earlier this year was diagnosed with Stomach ulcer :eek: so now it is a sensible lunch for me.
I try to make it at home and take it with me but if I have to buy from shop it works out between £4 and £5.0 -
to much i think maybe £1 a head there is 4 of us so say £4
:j0 -
I spend less than £2 per day, made at home.0
-
on average I spend about £2 on lunch (less than £1 if I take leftovers for lunch, £2.25 if I buy a subsidised meal in the canteen).
very occasionally i will treat myself to an m&s or pret sandwich in which case my lunch costs more like £4 - £5.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.4K Banking & Borrowing
- 253.3K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.4K Work, Benefits & Business
- 599.6K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards