PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1206207209211212331

Comments

  • Although I take a lunch I tend to spend just to get out of the office. I work in a barn on a farm but yes it is an office, its just unfortunately theres nowhere to go for lunch so we drive to the supermarket/garden centre.

    You end up buying just for something to do so I would say £2-£5 on food but often you get sucked into deals at these large stores and buy £20 worth of clothes/dvds/cds etc.
  • 2.00 spent on lunch daily
  • I spend approx £1.00 per day if I prepare the evening before. If I have to buy, cost soars....
  • Home made packed lunch for under a quid; new flask would be nice:rolleyes:
  • I spend about £1 per day on my pack-up!
  • Next to nothing if I’m in the office - I have a good breakfast. If I’m doing outdoor, physical work, I take a big tub of plain, sweetened yoghurt - and a spoon - with me (filled with mixed seeds, home-stewed fruit and bran flakes)....delicious and very satisfying to eat as & when I’m peckish. Dried fruit are a great, healthy snack too. As for drinks: coffee / tea / water are free at work; outdoors I have a bottle of squash drink and a flask of boiling water, with a tub of coffee granules. I find pre-made coffee tastes horrible after a few hours and has to be thrown out if not consumed (you can always find a use for unconsumed water - even if only to water your plants).

    By the way, my mum had some Tupperware containers years ago, when I was a kid and they were brilliant. Where can you get hold of them these days, as you don’t see them around any more? Or does anyone know of other food containers, which come anywhere near to the old Tupperware for keeping food fresh?

    Cheers!
  • JoanneC_2
    JoanneC_2 Posts: 134 Forumite
    About £1 per day because I make my own and take it with me.
  • £2.50 spent on lunch each day
  • up to a fiver. i eat a lot throughout the day, but healthily due to food intolerances. to be able to make it all up properly and not get squashed food would be fab!:tongue:
  • 80p - £1 - usually at home for lunch and that feeds me and two small children.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.3K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.