📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Snowman Soup Questions (merged)

1112113115117118120

Comments

  • Legendmum
    Legendmum Posts: 2,833 Forumite
    Evening all I did these last year but the marshmallows went crispy by the time they were opened! Any idea on how to keep the mallow fresh or is it just tighten the ribbon tie?
    :xmassmile**New** Thrifty Gifty Money Making for Christmas and all occasions 2012**:xmassmile
    Member No. 11 of Happy Chappy's Clip Strip Club! ;):dance:
  • denise38
    denise38 Posts: 422 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    Going to make these for teachers at school also to put on my stall at playgroup shopping evening when I have my Avon stall. Quick question about the cards with the recipe where is everyone getting the nice printed card to put recipe on.
    I have never met a calorie yet I didn't like!!
  • LindseyM
    LindseyM Posts: 284 Forumite
    Any one know where you can get cheap chocolate chips in bulk? Ta xx
    Official DFW Nerd no: 563 - Proud to be dealing with my debts
    :j
  • Hi all just wondering the cheapest way to do the hot chocolate? I've made my labels up already and have put four spoons per cup, enough for two. Now I'm wondering whether it would be cheaper to buy sachets? If I do buy sachets how many spoonfuls are there lol.

    Also, not being a drinker of hot chocolate Im not really sure which brand to get. I am currently looking a glxy (because I like the choco bars). It is also going to need to be instant.

    Any help appreciated!

    Spicy

    (edit: I'm making 12 altogether)
  • spicyprawn wrote: »
    Hi all just wondering the cheapest way to do the hot chocolate? I've made my labels up already and have put four spoons per cup, enough for two. Now I'm wondering whether it would be cheaper to buy sachets? If I do buy sachets how many spoonfuls are there lol.

    Also, not being a drinker of hot chocolate Im not really sure which brand to get. I am currently looking a glxy (because I like the choco bars). It is also going to need to be instant.

    Any help appreciated!

    Spicy

    (edit: I'm making 12 altogether)

    Mr T has the sachets (double pack) normally 65p but 3 for £1.20 so only 20p sachet. That's what I've used.
    If I had known then what I know now . . .
    :A Official Boots Tart (I seem to be retired just now though) :A
  • Thank you, may I ask how many sachets did you use per cone?
  • Any ideas what to use instead of marshmallows as I'm doing some for vegetarians, I've already got choc chips but still want something else so they look as good as the non vegi ones!!!
  • crushed candy canes?
  • Im looking to make snowman soup for the first time and i have no idea where to start!
    This may seem like a silly question but what is everyone putting the soup into? a cellophane bag, is it square or triangle?

    Thank you in advance to anyone that can help me :)
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 350.4K Banking & Borrowing
  • 252.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.3K Spending & Discounts
  • 243.4K Work, Benefits & Business
  • 598K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.6K Life & Family
  • 256.5K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.