We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Sneaky ways to save the pennies
Options
Comments
-
This is such a great thread! I'm only a 10th of the way through but I've picked up so many tips already. I'm actually looking forward to moving into my first home this June!
Thanks everyone :T0 -
-
ive stopped buying sweetie treats for the kids and only buy a few packets of tesco value shortbread fingers for 9p per pack saves money and saves the kids teeth.:T0
-
Having got fed up with the kids moaning about the generic brand toothpaste when they are home for the uni hols,I decided to keep the last branded tube when empty and bought some cheapo paste, then after a bit of squeezing of the empty tube and some use of centrifugal force I put the nozzle of the full tube hard up against the nozzle of the empty and forced the paste into the other tube.
For once, nobody said how they didn't like the taste of the paste and nobody insisted on accompanying me to the shop for 'better stuff'. LOL
Seems to do much the same job of cleaning providing the brush isn't worn out.0 -
Now that is sneaky! :rotfl:
Love it!0 -
Does anyone know how to make your own green pesto? I thought about that yesterday when I saw the prices for ready made jars in the supermarket.
ThanksNo toiletries challenge, started 18/1/2010 - Putting £1 in my savings jar for every item that I use up. Pot 1 to 4 = £261. Pot 5=£23
Boots points:£39.21. Extra money in 2012:£674.59. In 2013 £603.48. 2014: £85. 2015: £0 :j0 -
Does anyone know how to make your own green pesto? I thought about that yesterday when I saw the prices for ready made jars in the supermarket.
Thanks
½ a clove of garlic, chopped
sea salt and freshly ground black pepper
3 good handfuls of fresh basil, leaves picked and chopped
a handful of pine nuts, very lightly toasted
a good handful of freshly grated Parmesan cheese
extra virgin olive oil
a small squeeze of lemon juice (optional)
Pound the garlic with a little pinch of salt and the basil leaves in a pestle and mortar, or pulse in a food processor. Add a bit more garlic if you like, but I usually stick to ½ a clove. Add the pine nuts to the mixture and pound again. Turn out into a bowl and add half the Parmesan. Stir gently and add olive oil – you need just enough to bind the sauce and get it to an oozy consistency.
Season to taste, then add most of the remaining cheese. Pour in some more oil and taste again. Keep adding a bit more cheese or oil until you are happy with the taste and consistency. You may like to add a squeeze of lemon juice at the end to give it a little tang, but it’s not essential. Try it with and without and see which you prefer.I let my mind wander and it never came back!0 -
That recipe looks absolutely yummy, but way more costly than buying a jar of the stuff!!
How long does the above recipe last for do you know? Is it something that could be bulk made and stored fro a while do you think?0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.7K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.2K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards