PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Sneaky ways to save the pennies

1147148150152153453

Comments

  • jcm1970
    jcm1970 Posts: 17 Forumite
    Aril wrote: »
    The supermarket constantly put the unit price per kg on one item and then per 100g on another similar product...they are assuming that people can't/won't do the maths to work out the best value one. Before I passed my Maths exam a couple of years ago I was one of those shoppers :o:o
    I've also noticed that on a weekly basis the supermarket will swap between the bigger tin being the better value or two smaller ones [presumably working on the assumption that people won't go back and recheck] For some reason syrup is one of them so do recheck every time you stock up.
    Aril

    I was in Sainsbugs yesterday and found a new and improved way of duping the consumer. When I went to buy grapes, they had two different types: one was priced per pound and one was priced per kilo. My maths isn't bad, but even I couldn't work out which one was the better value.:confused:
  • Uniscots97
    Uniscots97 Posts: 6,687 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    naturally wrote: »
    Find a supplier of horse feed. A bag of apples approx 5-6 x the size of a supermarket one will cost approx £2 and a sack of carrots about £1.50.


    On a similar note, when I was younger my parents kept racing greyhounds. They were fed cereal in the morning. My parents bought large bags (5kg) from animal feed supply. The sack is still about a pound. Stamped on the side it says fit for human consumption so guess what we got for breakfast too? It varied what you got in the bag from cornflakes, crunchy nut cornflakes, lucky charms (remember them?) to rice criespies.
    CC2 = £8687.86 ([STRIKE]£10000[/STRIKE] )CC1 = £0 ([STRIKE]£9983[/STRIKE] ); Reusing shopping bags savings =£5.80 vs spent £1.05.Wine is like opera. You can enjoy it even if you don't understand it and too much can give you a headache the next day J
  • kerik4
    kerik4 Posts: 70 Forumite
    jcm1970 wrote: »
    I was in Sainsbugs yesterday and found a new and improved way of duping the consumer. When I went to buy grapes, they had two different types: one was priced per pound and one was priced per kilo. My maths isn't bad, but even I couldn't work out which one was the better value.:confused:

    Taking advantage of that overturning of the EU ruling!
    It's 2.2lbs to the kilo which I personally would need a calculator to compare...:eek:
  • I was online last week, comparing the price of tescos version of 'gold' coffee - its about 30 or 40p cheaper to buy 3 jars of 100g than it is to get 1 x 300g jar. Thats quite a big difference in price! First, I wouldnt have had time to stand and work that out in the shop; 2nd I always thought things were cheaper if you bought the large amount; 3rd thats alot more coffee jars to have to recycle ((and even make in the first place)) in order to pay less for the coffee.

    On the other hand, I was pleased to see that one 5kg bag of sugar costs less than 5 x 1kg bags, but the brands were different, and neither brands were tescos, obviously.
    ''A moment's thinking is an hour in words.'' -Thomas Hood
  • Penny saving - tesco value instant whip at 6p a packet - make up 1 or 2 packs replacing some of the milk with water and milk powder. Whisk ferociously, and pour into empty fromage frais pots, this makes loads of little puddings for kids! Make sure you have saved enough pots, though :)
    ''A moment's thinking is an hour in words.'' -Thomas Hood
  • Kiwisaver_2
    Kiwisaver_2 Posts: 1,169 Forumite
    I'm still ploughing my way through this thread and ONLY managed forty pages so far.

    Hair Colour - if you are going a bit blonde at the roots like me. I buy one box of Nice and Easy hair colour and split it into two. Takes a bit of measuring as the liquid measurements aren't shown, but I pour half of each bottle into a medicine measuring cup and mix together. Saving the rest in the original applicator bottle (unmixed or it won't keep) for a touch up job a few weeks later.

    I just do the roots mainly and then pull a few strands here and there to revitalise the colour to the ends of a few bits. Every now and then I use a full bottle to go over the lot.

    Not so easy to do with some other hair colour brands which have cream in a tube, but I have found it does absolutely no harm to guesstimate approximately half a tube. :eek:
    Mortgage
    Start January 2017: $268,012
    Latest balance $266,734
    Reduction: $1,278.45
  • ^^On a similar note, if you add a bit of water to the made up hairdye (just before you put it on) it goes in a lot easier, goes a bit further ...this is especially helpful if you have super long hair (like I do) and dont want to buy 2 packs of dye. Also works for getting the last bit of dye out at the end.

    (I think Im starting to love this thread!!)
    ''A moment's thinking is an hour in words.'' -Thomas Hood
  • MORPH3US
    MORPH3US Posts: 4,906 Forumite
    1,000 Posts Combo Breaker
    Thats quite a big difference in price! First, I wouldnt have had time to stand and work that out in the shop;

    Not sure if this applies to everywhere, but in my Tesco on the bottom of the price ticket they have a "£x per 100g" or similar line....

    Makes it really easy to quickly compare prices between different sizes and brands etc..

    Sometimes they will do "£X per kg" and then "£X per 100g" and other variations so be careful but still not difficult to work out.

    And as you found out, bigger isn't always better value!!!
  • ^yes thats true - but when I actually go in the shop I literally run round, so that I stick to the list and dont impulse buy...
    Still, its the same coffee, who would think it would be a different price in a different jar?
    ''A moment's thinking is an hour in words.'' -Thomas Hood
  • meanmarie wrote: »
    I always pick up money that I find in the street and any that is left in clothes to be washed is mine too!

    Caterina....was given two books about the laws of attraction lately...The secret and another, can't remember the name of that...have read first one and am working on the secret....makes sense to be positive in your thoughts.

    Marie

    Oh yes, any money in the washing machine goes "in the pot" too, I forgot about that, it's amazing what you find.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.5K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.8K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.