How much do you spend on food?

in Gone off!
234 replies 82.6K views
Good Evening,

How much do you spend on food per person in your household?

Thanks,
Chelsie
«13456724

Replies

  • Super_WhiskeySuper_Whiskey Forumite
    246 Posts
    Eighth Anniversary 100 Posts Combo Breaker
    Forumite
    For myself I budget about £25 per week but in reality, once I've cooked dinner for a few days it's just replacing perishables like milk, bread etc so probably about £10-15 plus the occasional treat.
  • edited 4 April 2016 at 11:49AM
    PasturesNewPasturesNew Forumite
    70.7K Posts
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    Forumite
    edited 4 April 2016 at 11:49AM
    So far this year, £88. That's just food. Not drinks or anything else. All food.
    So £30/month, £7/week, £1/day.

    No YS, no bulk buying, no batch cooking/freezer sessions.

    Oh ... it includes biscuits, sweeties, cheesecakes and easter eggs :)
    And all eaty treaties :)
  • SailorSamSailorSam Forumite
    22.8K Posts
    10,000 Posts Combo Breaker
    I think somewhere between £10 and £15 a week.
    Liverpool is one of the wonders of Britain,
    What it may grow to in time, I know not what.

    Daniel Defoe: 1725.
  • JamiesmumJamiesmum Forumite
    368 Posts
    £50 a week I guess. Not including alcohol/drinks/toiletries.

    2 adults & a 5 yr old.
  • elsienelsien Forumite
    29.9K Posts
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    Forumite
    £70 - £80 a month for one person. Includes wine etc to drink at home, doesn't include meals out.
    All shall be well, and all shall be well, and all manner of things shall be well.

    Pedant alert - it's could have, not could of.
  • VeGGie-STyLeVeGGie-STyLe Forumite
    158 Posts
    Part of the Furniture Combo Breaker
    Forumite
    For myself I budget about £25 per week but in reality, once I've cooked dinner for a few days it's just replacing perishables like milk, bread etc so probably about £10-15 plus the occasional treat.
    SailorSam wrote: »
    I think somewhere between £10 and £15 a week.

    What do you eat?

    I could easily spend £10 in a day.
  • SailorSamSailorSam Forumite
    22.8K Posts
    10,000 Posts Combo Breaker
    What do you eat?

    I could easily spend £10 in a day.

    I eat lots of fish, i'd say at least 3 times a week. For lunch most days i'll do a cheese butty with some salad. I make soup in the slowcooker and most days have some at lunch then again at teatime. Just as an example i did a sausage curry overnight in the SC, lots of veges & lentils. I haven't added it up doubt it cost £3, and that's probably about 10 portions only need to add the rice. Similar thing when i make casserole in the SC. Most days breakfast is cereal, big bowl Weetabix; Bran Flakes; Wheat Bran & Dried Berries
    Liverpool is one of the wonders of Britain,
    What it may grow to in time, I know not what.

    Daniel Defoe: 1725.
  • £50 a week for 2 adults and 3 children includes all toiletries etc. This is done by cooking mostly from scratch and buying very little processed food, no alcohol or fizzydrinks etc and watering down the milk by 50% (the rest of the family do not know I do this but they haven't noticed!)
    We eat well and enjoy all our meals. Shopping mainly at Aldi helps to.
  • SailorSamSailorSam Forumite
    22.8K Posts
    10,000 Posts Combo Breaker
    watering down the milk by 50% (the rest of the family do not know I do this but they haven't noticed!)
    We eat well and enjoy all our meals.

    I read about the milk on Girl called Jack, I've started buying the blue top milk and then for every ltr of milk i mix a pint of powdered skimmed milk (£1.15 at Tesco). That gives you your own semi skimmed.
    Liverpool is one of the wonders of Britain,
    What it may grow to in time, I know not what.

    Daniel Defoe: 1725.
  • VfM4meplseVfM4meplse PPR
    34.3K Posts
    I've been Money Tipped!
    Forumite
    This is a thread for the OS board.
    What do you eat?

    I could easily spend £10 in a day.
    I think we all could spend this and more, but we don't in the interest of economy.

    With a reasonably stocked food store, £10-£15 pw for one persons is reasonable.
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
This discussion has been closed.
Latest MSE News and Guides

Did you know there's an MSE app?

It's free & available on iOS & Android

MSE App

Regifting: good idea or not?

Add your two cents to the discussion

MSE Forum

Energy Price Guarantee calculator

How much you'll likely pay from April

MSE Tools