PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Gregg Wallace programme on TV

Options
1101113151628

Comments

  • Pollycat
    Pollycat Posts: 35,779 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Savvy Shopper!
    fuddle wrote: »
    Excuse me. How rude?

    I would sit here and work it all out but my time is more important than proving to someone that I don't embellish the truth.
    I didn't think it was rude at all.
    Didn't you notice the winking smiley?
    fuddle wrote: »
    My DH made two of the recipes from last weeks show on Saturday. The corn pancakes and the fish taco's. Given that I am eating primally and I do have a good stock of ingredients, he spent £20 on ingredients that we didn't have in for those two dishes.
    TBH, I raised my eyebrows when I read the above.
  • fuddle
    fuddle Posts: 6,823 Forumite
    I did notice the winking smiley. I took it as insinuating I have exaggerated. Tongue in cheek or not a quip like that can be taken many ways on a forum.

    corn pancakes

    340g sweetcorn
    spring onions
    red chilli
    2 large eggs
    200g cottage cheese
    150g whole meal flour
    semi skimmed milk
    olive oil
    streaky smoked bacon
    4 bananas
    tabasco sauce

    fish tacos

    wholemeal flour
    2 kiwi fruit
    more spring onions
    jalepeno or green chilli
    fresh coriander
    2 limes
    chipotle sauce
    red cabbage
    red wine vinegar
    orange
    yellow pepper
    240g white fish
    olive oil
    natural yoghurt

    A lot of ingredients there and it is what it is. It cost us what it cost us... value pasta and a jar of ready made sauce would have cost far less and therefore my two penneth saying that I would like to eat fresh and healthy but it is more expensive. I was saying to express that programmes like Jamie's do incorporate lots of ingredients that add to the cost of the meal.
  • Nargleblast
    Nargleblast Posts: 10,763 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Debt-free and Proud!
    At least, when you go out and spend money on things like sauces, herbs and vinegars, you then have them in stock to use for many more meals. The final cost of the ingredient probably works out to a penny or two per meal.
    One life - your life - live it!
  • VfM4meplse
    VfM4meplse Posts: 34,269 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    At least, when you go out and spend money on things like sauces, herbs and vinegars, you then have them in stock to use for many more meals. The final cost of the ingredient probably works out to a penny or two per meal.
    As long as you make a dish again.

    The only reason I can spend so little on food every year is because I have an excellent store cupboard of staples, spices and condiments that I can dip into if I need to.
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
  • fuddle
    fuddle Posts: 6,823 Forumite
    At least, when you go out and spend money on things like sauces, herbs and vinegars, you then have them in stock to use for many more meals. The final cost of the ingredient probably works out to a penny or two per meal.

    Absolutely. I used the red wine vinegar to braise the rest of the red cabbage on Sunday. If I didn't want those things I wouldn't have given it a go. I'm not going to buy kit for a one off I just used the experience as an example, as a way of backing up my point of view.
  • suki1964
    suki1964 Posts: 14,313 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    VfM4meplse wrote: »
    As long as you make a dish again.

    The only reason I can spend so little on food every year is because I have an excellent store cupboard of staples, spices and condiments that I can dip into if I need to.

    Agree. My fridge and freezer may be looking rather empty, but with my larder of ingredients, I can always make something out of nothing
  • Feral_Moon
    Feral_Moon Posts: 2,943 Forumite
    fuddle wrote: »
    I did notice the winking smiley. I took it as insinuating I have exaggerated. Tongue in cheek or not a quip like that can be taken many ways on a forum.

    corn pancakes

    340g sweetcorn
    spring onions
    red chilli
    2 large eggs
    200g cottage cheese
    150g whole meal flour
    semi skimmed milk
    olive oil
    streaky smoked bacon
    4 bananas
    tabasco sauce

    fish tacos

    wholemeal flour
    2 kiwi fruit
    more spring onions
    jalepeno or green chilli
    fresh coriander
    2 limes
    chipotle sauce
    red cabbage
    red wine vinegar
    orange
    yellow pepper
    240g white fish
    olive oil
    natural yoghurt

    A lot of ingredients there and it is what it is. It cost us what it cost us... value pasta and a jar of ready made sauce would have cost far less and therefore my two penneth saying that I would like to eat fresh and healthy but it is more expensive. I was saying to express that programmes like Jamie's do incorporate lots of ingredients that add to the cost of the meal.

    Now, out of all the ingredients listed above, if I wanted to cook these dishes today the only thing I would need to go out and buy would be the fish and red cabbage. Everything else I already have in stock. But I can see how it could work out expensive for someone having to buy more or less everything on the list.
  • Over a period of time, I've built up a collection of herbs, spices and condiments, which I've bought when I've been trying new recipes. Nowadays, when I try a new recipe I find that I have most of the ingredients already, which is great.

    I keep a supply of tinned items that I use regularly, like kidney beans, chickpeas and tomatoes. I'll have cartons of passata, a supply of bread flour, and an unopened pack of staples like various types of rice, pastas, and lentils. I buy things that I use when they are on offer, so at he moment I've got some Twixes, and some coffee in the cupboard.

    But I prefer not to stockpile too much. I'd rather have the money in the bank, where it's earning a little interest for me, rather than tied up too extensively in stock.

    The thing with massive storecupboard stocks, unless they are home produced, the items have been bought at some point in the past. They don't become 'free' just because they've been sitting in the cupboard for a while.

    Fuddle has had a big outlay recently, but once this is averaged out over a year, or two years, the outlay will be the same as people who've already got these items in stock
    Early retired - 18th December 2014
    If your dreams don't scare you, they're not big enough
  • Nargleblast
    Nargleblast Posts: 10,763 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Debt-free and Proud!
    I suppose it's a bit like someone paying out £200 for an item of clothing. If you hardly ever wear it then it's an expensive item in your wardrobe. If, however, you wear it say 20 times over a year (1-2 times a month) then it has cost you £10 for each time you wear it. And if it is well made and top quality, it will last years and you will get to the point where it has more than paid for itself.

    Sometimes you have to invest for the long term.
    One life - your life - live it!
  • VfM4meplse
    VfM4meplse Posts: 34,269 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    I suppose it's a bit like someone paying out £200 for an item of clothing. If you hardly ever wear it then it's an expensive item in your wardrobe. If, however, you wear it say 20 times over a year (1-2 times a month) then it has cost you £10 for each time you wear it. And if it is well made and top quality, it will last years and you will get to the point where it has more than paid for itself.

    Sometimes you have to invest for the long term.
    Fashion maths! :D
    Value-for-money-for-me-puhleeze!

    "No man is worth, crawling on the earth"- adapted from Bob Crewe and Bob Gaudio

    Hope is not a strategy :D...A child is for life, not just 18 years....Don't get me started on the NHS, because you won't win...I love chaz-ing!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244K Work, Benefits & Business
  • 598.9K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.9K Life & Family
  • 257.3K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.