PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

newbie advice

Options
123468

Comments

  • milk £1.68
    milk 66p
    value stuffing mix 12p
    pasta (3Kg bag) £1
    marg £1.62 how long will this last you?
    value ketchup 29p
    fabric softener £1
    bread £1.03
    bread £1.03
    tomato soup (huge tin) 99p Could you not try and make ur own?
    tomato soup (huge tin) 99p
    value tinned toms 19p x 6 tins
    value beans 17p
    value rice pudding 21p
    soup 59p
    soup 59p
    value tuna 29p
    value tuna 29p
    gravy granules 49p
    rice 49p
    loo brush 48p
    garlic puree 79p can you use ordinary garlic about 20p lasts ages
    cheese £1.97
    value yogs 8p x 3
    eggs £1.09
    chicken drumsticks £2.14
    pizzas £2.29 (BOGOF)
    lasage sheets 74p are these tesco value? there really is no difference!
    chickens 2 for £5
    value chicken stock cubes 19p
    pure orange 98p
    jam £1.09
    weetos £2.42 OUCH! try own brand cereal!
    deodorant £1.19
    handwash 79p
    baby bath 77p
    bubble bath 48p
    shower gel 75p try value
    broccoli 89p
    cauli 59p
    bananas 99p
    carrots 97p
    spuds £1.19
    courgette 26p
    mushrooms 23p

    total £43.17

    Meals planned are veg lasagne, chicken sunday dinner, chicken and rice, and then hubby is on lates all week so we have simple meals hence the soup, pasta, beans etc.

    WW3 nearly erupted in our house today when I said I wasn't buying any crisps or biscuits this week :eek:

    I am hoping that I can do even better next week with the shopping.
    Well done you managed to get it down have you done a meal plan? if so post here. One thing i wanted to say is that in the begining of our budjet we found it really hard to cut certain things out, things that were deemed nescessary but really not at all. Do it slowly and subtly, Like for instance switch cereals one week, make soup the next instaed of buying it, then all of a sudden you will find your all eating really well and nobody is missing their "necesitys". We took about six months to adopt our oser ways! and now were financially better off i'd still not go back to our old ways(but i know that should we fall on hard times again it would not be a struggle to eat well) Keep going your really doin well!
    Sometimes your the dog, and sometimes your the lampost..:p
  • Clive_Woody
    Clive_Woody Posts: 5,938 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Photogenic
    Not sure if this would be any help, but a couple of small apple trees in the garden would require minimal maintenance yet would provide a decent crop of apples and would entertain the kids watching them grow then picking them. Raspberry canes need very little care (and grow back every year) and the ones we had used to produce loads of fruit for a good couple of months. You can't beat wandering out into your own garden to pick your pudding.


    :D
    "We act as though comfort and luxury are the chief requirements of life, when all that we need to make us happy is something to be enthusiastic about” – Albert Einstein
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    we have a yard - no garden. we live in a small town terrace :(
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    garlic puree - yep, could use proper garlic, just buy that because I don't have a garlic press thing.

    marg lasts about 2 and half weeks

    tomato soup - never made my own, wouldn't know where to start

    lasagne sheets were just tesco - there were no value ones in :(

    shower gel - have tried value before and didn't like it :(

    weetos - yep, expensive, but they are the only cereal my kids will eat. that box will last a month though on the amount they eat. Me and hubby get cornflakes & branflakes but didn't need them this week.
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    I took on board some advice today about greengrocers for fruit & veg, and this is how I got on:

    8 bananas
    7 granny smiths
    3 pears
    red onion
    cucumber
    3 tomatoes
    lettuce

    £4.72

    Is that quite reasonable? I have no idea what that would cost in Tescos.
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • sianb84
    sianb84 Posts: 445 Forumite

    8 bananas
    7 granny smiths
    3 pears assuming you got conference
    red onion for just 1
    cucumber
    3 tomatoes assuming you just got standard
    lettuce assuming you got iceberg
    £4.72

    QUOTE]

    Using tesco online and the notes I added above it would have some to £5.61 at tesco. However this is if you bought everything individually at tesco - also I used the tesco current offer price for the red onion
  • juat a quick question what will you do with the courgette? i bought a bag of them at reduced price but didnt know what to do with them, roasted them but kids hated them, they went in the bin.
    Sometimes your the dog, and sometimes your the lampost..:p
  • Beanietdc
    Beanietdc Posts: 281 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    Can I just say that this thread shows what I love most about this site. The image of someone going off to count their bananas so that someone else knows how many 5lb is... fab!
    Debt free date - June 2008 :T :T :T
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    juat a quick question what will you do with the courgette? i bought a bag of them at reduced price but didnt know what to do with them, roasted them but kids hated them, they went in the bin.

    It is going in my homemade tomato pasta sauce as its the only way I can get veg down my kids. I throw two tins of chopped toms, onion, courgette, mushrooms and carrots into a pan and boil it up, and then blitz it all with a hand held blender and then all the veg just disappears into the sauce. They have never ever noticed :D
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    Beanietdc wrote: »
    Can I just say that this thread shows what I love most about this site. The image of someone going off to count their bananas so that someone else knows how many 5lb is... fab!

    Yep, I am very impressed with the whole site :T
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.