PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

newbie advice

Options
245678

Comments

  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    how many bananas are 5lb? I tend to buy a number rather than a weight
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • sianb84
    sianb84 Posts: 445 Forumite
    hang on will go count them
  • sianb84
    sianb84 Posts: 445 Forumite
    I got 10 and some of them are quite large
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    ok thanks ;)
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • iceicebaby
    iceicebaby Posts: 3,633 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    OK, this is last weeks shop, which wasn't a particularly big one as we were using up freezer supplies so this probably isn't a good representation of what I normally buy.

    orange barley water £1.49
    lemon barley water £1.49
    milk £1.62
    squash £1.05 (hubby)
    milk £1.11
    vinegar 17p
    ketchup 29p
    salad cream £1.35
    loo roll £1.32
    bread £1.03
    skips 99p Do you need to eat these?
    bread £1.03
    bread £1.03
    bananas £1.19
    eggs £2.09
    apples £1.47
    apples £1.47
    crisps 99p Or these
    wipes £1.24
    wipes £1.24
    wipes £1.24
    wipes £1.24
    - 98p wipes offer
    - 98p wipes offer
    pitta bread 34p
    toilet wipes 99p
    toilet wipes 99p
    - 98 toilet wipes 2 for £1 offer
    pitta bread 34p
    pitta bread 34p
    pitta bread 34p
    - 8p pitta offer
    - 8p pitta offer
    chips £1.39 Buy potatoes and cut your own thay cheaper (AND NICER)yoghurt 14p
    yoghurt 14p
    yoghurt 14p
    yoghurt 35p
    fromage frais £1.48
    fromage frais £1.48
    fromage frais £1.48
    fromage frais £1.48
    -£1.48 fromage offer
    -£1.48 fromage offer
    choc mousse 35p
    choc mousse 35p
    biscuit bars 95p Do you really need these ?
    pure apple cartons 64p
    pure orange cartons 75p
    lasagne 49p
    sausages 99p
    marg £1.62
    cheese £1.71
    bacon (special big pack) £4.99
    baby rice cakes 89p
    ham £2.49
    ham £2.49
    mince £1.10
    flour 49p

    total £51.80



    Thats all I can see from your shopping list that could be cut out.

    Someone with loads of experiance in this will be along soon
    Baby Ice arrived 17th April 2011. Tired.com! :j
  • sianb84
    sianb84 Posts: 445 Forumite
    opps just realised most have been eaten - had visitors and baked various banana things - got around 25 bananas sorry
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    the bits that you have highlighted are for the packed lunches for daughter and hubby - I don't eat them. Skips are for the kids coz they've got no additives etc in them, and the other crisps are for hubby. Chips - a bag of spuds is almost the same price as a bag of chips at the moment - the price has shot up :(
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    sianb84 wrote: »
    opps just realised most have been eaten - had visitors and baked various banana things - got around 25 bananas sorry

    wow even better:T
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
  • sianb84
    sianb84 Posts: 445 Forumite
    instead of buying the chocolate biscuits you could try baking things such as buns, flapjacks, biscuits etc. although the initial outlay for ingrediants you don't have can work out quite a bit over all I have found it is cheaper.
  • mrsspendalot
    mrsspendalot Posts: 3,238 Forumite
    my kids don't like flapjack (although me and hubby love it) and they are not allowed to take cakes, buns or sweets in pack up boxes at our school :( Apparently they take too long to eat and make too much mess. I buy the cheapest ones I can, 20 for 95p (value brand). Some days she will take a fromage frais yoghurt instead. Hubby will eat pretty much anything that is not nailed down (which is one reason why my shopping bill is so high - he is a one man food bin)


    I do bake at home though for home use - I don't buy desserts
    Olympic Countdown Challenge #145 ~ DFW Nerd #389 ~ Debt Free Date: [STRIKE]December 2015[/STRIKE] September 2015

    :j BabySpendalot arrived 26/6/11 :j
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.