PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The Rising Cost of Food

Options
1262728293032»

Comments

  • quintwins
    quintwins Posts: 5,179 Forumite
    Tenth Anniversary 1,000 Posts Combo Breaker
    gonna sit and have a read back in abit but i just wanted to say i fold my clothes stright out of the tumble drier i find it alot better than air drying in that respect i hardly ever iron in winter :)
    DEC GC £463.67/£450
    EF- £110/COLOR]/£1000
  • anguk
    anguk Posts: 3,412 Forumite
    Gigervamp wrote: »
    I've found it often works out cheaper to buy the pre-packed fruit and veg than the loose. A currant example is Asda white potatoes 2.5kg bag is £1.35 (54p per kg) or loose Asda white potatoes £1.25 per kg. That's a big difference!
    I've noticed that too with their carrots and onions, I always check the shelf ticket to find the price per kg but it's not always stated.
    Dum Spiro Spero
  • Gigervamp
    Gigervamp Posts: 6,583 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    True. I hate it when some things are priced by weight, but others are priced per item. So then you have to weigh the item and work out the per kilo price.
  • Confuzzled
    Confuzzled Posts: 2,323 Forumite
    Gigervamp wrote: »
    I've found it often works out cheaper to buy the pre-packed fruit and veg than the loose. A currant example is Asda white potatoes 2.5kg bag is £1.35 (54p per kg) or loose Asda white potatoes £1.25 per kg. That's a big difference!

    yes the supermarkets like to toss things up a lot so we think one way is better, like i said earlier, the price per KG not the price tag is the true measure of price.

    i love shopping online because it is sooo much easier to compare price per kg. even if they try to be tricky and price some things by 100g it's still simple multiplication to figure out the price per kg (or litre if it's a liquid) i have set guidelines that i try to adhere to as much as possible for meat and cheese, basically £6/kg, any more than that and i don't buy it.
  • spike7451
    spike7451 Posts: 6,944 Forumite
    It's not just human food,take pet food.A single tin of Whiska's in my local CoOp is 79p yet I can buy a pack of six tins for £2.45,which works out as 40p a tin & they have weekly offers on,like the box of Whiska's Simply for £3.00 a box,now these offers are on nearly weekly.To me it's a con,the prices are kept deliberately high so that they can put them on offer when,in my opinion,lowering the price to £3.00 permanently would make the item more attractive as a whole.
  • 3v3 wrote: »
    Amazing discovery this weekend in a charity shop ... it's a little notebook (circa 1968) with each page filled with the weekly shopping list for the local co-operative and the prices beside the listed items. Not too sure (yet) if this is someone's personal record, or, if it is the co-opreative's record for that particular address ready for delivery. Haven't had an opportunity to analyse it properly yet, but, "Lurpak" butter features pretty much weekly and it will be interesting to see how the price alters over the 2/3 yr period the notebook covers. Little bit of "living history" for me to mull over :D;)

    I still have in one of my old boxes an old book that I used for my shopping list in 1967 and it would make you cry to see how out of all recognition the prices have gone .EG half a shoulder of lamb that I bought for the Sunday joint and was stretched to antoher couple of meals cost me 5/4d (around 27p)I only had one small baby then so what we ate was 'moulied' for her I never bought tins of baby food.My 'housekeeping was £8.10.00 per week (£8.50p) and out of that I fed and clothed 2 adults and one baby, and paid the gas meter and put by for the electric bill and still had money left over.Not a lot but enough to put away as savings towrds our deposit for our first house we were living in two rooms with a shared toilet and no bathroom for 5 years and eventually managed to get our deposit together and moved to our first house in 1971It cost us £6.850.00 and the mortgage was £60.00 per month and my OHs take home wage was £112.00 per month.Things got very lean for awhile.Our previous rent had been 4 guineas a week (£4.40p)so our outgoings went up by quite a bit per month.My friend wh0o lived down the road became my childrens child minder and I went back to work .This is the lady who lives in Dartford whom I still visit and see on a regular basis We were both broke young Mums together and what I paid her helped her out with the bills as well.
  • euronorris
    euronorris Posts: 12,247 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper PPI Party Pooper
    There will always be surprising differences I think.

    Made an effort to go to the cheap supermarket last night for veggies and fruit (I can be a bit lazy sometimes). Oddly, this time, the organic carrots (pre bagged), were cheaper than the loose, non organic ones. Go figure. So, I got the organic ones. Everything else worked out cheaper to buy the loose items, rather than pre packed.

    Glad I made the effort with the fruit, as 27 cents for 2 apples is certainly cheaper than 42 cents per apple at work! Same for the bananas.

    And now I have yummy homemade veggie soup for lunch too! :D
    February wins: Theatre tickets
  • valk_scot
    valk_scot Posts: 5,290 Forumite
    1,000 Posts Combo Breaker
    Confuzzled wrote: »
    also, out of curiosity i weighed all four of the 4 chickens i got in a mr t's deal from my last batch cooking big shop. they all were over the minimum amount of 1.4kg but one was a full 1.68kg, just think if you always got that extra 200+ grams extra (in this case i got a total of 500+grams extra free)

    For a quicker way to check, look at the cooking time printed on the bag. The time can vary by up to half an hour depending on the weight of chicken.
    Val.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244K Work, Benefits & Business
  • 598.9K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.9K Life & Family
  • 257.3K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.