We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
HM Bread cheaper ? and flour costs
Options
Comments
-
i dont make my own bread very often as dont have the time and am not keen when it is cooked in the breadmaker.
OH will make bread by hand now and again and it is lovely, i buy Sainsburys organic bread off the bakery and find it the next best thing to homemade. £1.15 for an 800g loaf so not a bad price.0 -
Cheers OT. Will just throw it in the BM and see what happens. I am going to have a bash with the Chef at making bread the old way and see how it turns out. I use Doves organic flour which I buy in sacks combined with Lidl0
-
I use half chapatti flour and half white bread flour for a 400g loaf. I buy the chapatti flour in a 10kg bag from MrS for £5.90, and the white flour there too. I bought about 20 bags of it the day after MrT doubled the price of thiers knowing that MrS would follow suit soon after, so that saved quite a bit. I buy doves yeast from my local farm shop as I cannot find it anywhere else locally, so I do pay more than most people for that, but its still cheaper than buying the sachets. Then I use oil instead of butter as it works out cheaper too.
Overall I guess I pay around 40p a loaf which is healthier as there are no preservatives and tastes much better too. I also add a few sunflower seeds, but that obviously adds a bit more to the cost of a loaf, but it isn't essential.0 -
Neither does the Doves Farm yeast!
I've just worked out the calorie content of a homemade loaf. I get 10 slices and 2 thin crusts, so I've worked it out at 11 slices a loaf. They are 152 calories each :eek::eek: (and I don't add oil or sugar to my bread either)
As im trying to watch my weight i was worrying about the cals too, so im gonna work out cals in the recipe and divide by the slices to see what mine comes out at, and min does contain 2 tbsp oil and 2 tsp sugar ! :eek:
Will report back later with these ever so important findings;)0 -
I doubt a bread machine uses more electric than an oven - the bread machine is a much smaller space. My oven takes ages to heat up, so I have to put it on well in advance and then a loaf is 40 mins, or thereabouts.
I agree, nothing scientific but since having the breadmaker, (last March) there seems to be less fuel used than when I baked my three loaves a time in the oven. Certainly there doesn't seem to be much significant difference if ovens 'prove' more energy efficient0 -
I use half chapatti flour and half white bread flour for a 400g loaf. I buy the chapatti flour in a 10kg bag from MrS for £5.90, and the white flour there too. I bought about 20 bags of it the day after MrT doubled the price of thiers knowing that MrS would follow suit soon after, so that saved quite a bit. I buy doves yeast from my local farm shop as I cannot find it anywhere else locally, so I do pay more than most people for that, but its still cheaper than buying the sachets. Then I use oil instead of butter as it works out cheaper too.
Overall I guess I pay around 40p a loaf which is healthier as there are no preservatives and tastes much better too. I also add a few sunflower seeds, but that obviously adds a bit more to the cost of a loaf, but it isn't essential.
You've reminded my about using oil rather than butter. My butter consumption has been creeping up and it isn't necessary in everyday bread.0 -
I doubt a bread machine uses more electric than an oven - the bread machine is a much smaller space. My oven takes ages to heat up, so I have to put it on well in advance and then a loaf is 40 mins, or thereabouts.
I agree, nothing scientific but since having the breadmaker, (last March) there seems to be less fuel used than when I baked my three loaves a time in the oven. Certainly there doesn't seem to be much significant difference if ovens 'prove' more energy efficient0 -
Something I see time and time again on these forums is people saying that home made bread is cheaper. Than what? A similar uncut loaf? I can't make it cheaper than a cheap cut loaf that's for sure, or a reduced price one for that matter.
I LOVE bread, it's my favourite food! :DSeriously, I wouldn't want to live without it, and obviously, the really nice stuff is the best.
I can, and do make my own bread. I had one of the first breadmakers on the market, it cost me £130 19/20 years ago! However when it died a few years back, I started making it by hand, found it wasn't so difficult, so never bothered to replace my machine.
Anyway, back to the purpose of this thread. For general daily use, I can't afford to make my own, not when I can buy it so cheaply ready made.
So where do you buy your breadmaking supplies?0 -
Lidls. A 2kg bag can make 3 or 4 loaves saving at least £2. Yeast - can get 4 loaves from each packet. Thus cheaper than I can buy it, and better for you as less preservatives.If you dont want it - dont waste it - Freecycle it!0
-
A packet of yeast being a sachet of easybake type?0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards