We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Lots more Sneaky Ways to save the pennies
Options
Comments
-
Siebrie said:DDs use hot water bottles at night, and I empty them in a watering can that's just outside the kitchen door. I use this watering can to clean the guinea pigs' cage every day. In a pinch, we could use the watering can to flush the loo.
- Pip"Be the type of woman that when you get out of bed in the morning, the devil says 'Oh crap. She's up.'
It ain’t what you do, it’s the way that you do it - that’s what gets results!
2025 Fashion on the Ration Challenge 66 coupons - 39.5 spent.
4 - Thermal Socks from L!dl
4 - 1 pair "combinations" (Merino wool thermal top & leggings)
6 - Ukraine Forever Tartan Ruana wrap
22 - yarn
1.5 - sports bra
2 - leather wallet5 -
I've just posted this in my diary, but I'm also posting it here as I think it's useful for people to see.
I was just reading in The Tightwad Gazette about how money saving dried milk is.
I've done a few sums, and that doesn't seem to be the case anymore. Maybe things were different in the 90s, or supermarkets selling milk as a lost leader evens things out here compared to the US.
Anyway, the sums are below. Using T3sco own brand dried milk as the standard, all own brand fresh milk is cheaper by pint. Some economies of scale apply if you bulk buy milk powder, and then it ends up very slightly cheaper.
Milk MathsTesco dried milk - £2/6 pints from a 340g tub (33.3p/pint)
Fresh milk £1.15/4 pints (28.75p/pint)Fresh milk £1.60/6 pints (26.6p/pint)
25kg bag of Arla dried milk online for £84.50. Assuming you need 57g to make up a pint, as you do with the Tesco dried milk, that works out at 25p/pint.
So if I drink 12 pints a week, that's 624 pints a year.
Annual cost
Fresh £162.24 pa
Dried £156.00 pa
So £6.24 saving per annum.
You'd have to be super keen or drink a heck of a lot of milk to make it worthwhile, that's all I'm sayingLive the good life where you have been planted.
Fashion on the Ration Challenge 2022 - 15 carried over. Fashion on the Ration Challenge 2023 - 6 carried over. Fashion on the Ration Challenge 2024 - oops! My Frugal, Thrifty Moneysaving Diary8 -
That’s interesting about the milk cost and just shows how things can change. I suspect the farmers would say that is evidence of how little they are paid for their milk now!8
-
Milk is expensive in Canada. The price also fluctuates. I've seen a 4litre jug as high as $5.27 and as low as $3.99 in my area. You don't want to know what it costs in the Arctic.
We have a milk marketing board to protect Canadian farmers from cheap American milk7 -
Elisheba, thank you for doing the math! I remember that from reading The Tightwad Gazette: the constant math to make sure she was paying the absolute minimum for everything. I loved the ideas and the inspiration, but sometimes I just thought 'my time is worth more than the 2p I save after doing the math for 15 minutes!'. I am in the position where I don't have to calculate every 2p savings, and can do more good by taking those 15 minutes to prepare an extra meal, for instance.
Are you wombling, too, in '22? € 58,96 = £ 52.09Wombling in Restrictive Times (2021) € 2.138,82 = £ 1,813.15Wombabeluba 2020! € 453,22 = £ 403.842019's wi-wa-wombles € 2.244,20 = £ 1,909.46Wombling to wealth 2018 € 972,97 = £ 879.54Still a womble 2017 #25 € 7.116,68 = £ 6,309.50Wombling Free 2016 #2 € 3.484,31 = £ 3,104.598 -
Interesting debate about milk costs. I think in the past it has been sold dirt cheap as a loss leader abiut which I felt very guilty. We,re not so hard up that saving a few pennies on milk means the difference between eating or heating and those cheap prices came at the cost of hundreds of small dairy farms going broke .
Some of them had been family owned for two or three generations and when I watched on tv a dairy farmer weeping at the loss of his animals who were being sent to slaughter and his family losing their land and home I reminded myself that too often we end up seeing the cost of everything yet understanding the value of nothing. Sometimes the supermarkets, using loss leaders in this way hold us as hostages to practices the public don,t always understand the consequences of
Good that we have a Canadian contributer on here. Always nice to compare what happens in another country.12 -
The price difference between dried and fresh is interesting. I do this sort of financial maths also. Unfortunately dried milk is quite expensive now and it can be an acquired taste to drink sometimes but depending how much you use milk it can have a higher saving simply by being available to use when you want it as it's in the cupboard. Handy for cooking or if the weathers bad and you dont want to go out for fresh milk. Or maybe you dont use much milk so not viable to keep buying it fresh. I look on it as more of a convenience item than money saving.
P00 x7 -
I think a couple of packets of UHT milk in the cupboard would do the job as well as dried. I don't really like the taste of either but I can put up with the former in tea at a pinch. Luckily, we have a milkman, so it's only on the odd occasion we don't actually have fresh. Not eactly money saving but you picks and chooses yer battles. And who benefits directly sometimes.
Non me fac calcitrare tuum culi5 -
-taff said:I think a couple of packets of UHT milk in the cupboard would do the job as well as dried. I don't really like the taste of either but I can put up with the former in tea at a pinch. Luckily, we have a milkman, so it's only on the odd occasion we don't actually have fresh. Not eactly money saving but you picks and chooses yer battles. And who benefits directly sometimes.
I do buy carton milk from Aldi now as theres only me and its only 50p litre, plus I buy a box of 12 at a time. Helps me because I only go shopping when I need/want to. I have some out of date dried I use for bread and cakes. I dont think it goes off :0)
p00 x5 -
My MiL has complained about a 4pint costing more than £1. I did point out I don't mind paying more if the dairy farmers are going to get more. I was looking to find a dairy delivery service but all I can find is Milk & More and not keen on them.Credit Cards NOV 2019 £33,220.42 Sept 2023 £19,951.00 Tilly Tidy 20223/COLOR] Sept £43.71 Here's my diary: A Ditherer's Diary Again5
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 599K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards