PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Lots more Sneaky Ways to save the pennies

1193194196198199349

Comments

  • Primrose
    Primrose Posts: 10,704 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper I've been Money Tipped!
    Jackie. You should be running a money saving class for young people. Charge them £5 for a session and they would immediately recoup the cost of their entrance fee, quite apart from saving themselves thousands of pounds over a lifetime if put all the hints into practice !
  • Primrose wrote: »
    Jackie. You should be running a money saving class for young people. Charge them £5 for a session and they would immediately recoup the cost of their entrance fee, quite apart from saving themselves thousands of pounds over a lifetime if put all the hints into practice !

    Thank you,but to me its just common sense,our resources aren't finite and even helping but not throwing hard earned cash down the drain (via wasted water ) to me is just sensible.I doubt many folk would agree,but everything I learned was from my lovely frugal Mum bless her.growing up during rationing does shape ones mindset I think and waste not, want not, isn't a bad way to live.
    Luckily both my Dds and my seven grandchildren have had my ways drummed into them and my Dds nickname for me is 'Frau frugal ' :):):)
  • givememoney
    givememoney Posts: 1,240 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts I've been Money Tipped!
    I'm thinking Jackie you may live alone as you say 'after MYdinner'. If that is the case you can probably get by on one wash up a day. For bigger families this might not be possible. There is only two of us at home now and the dishwasher will cope with a days worth usually, but not always depending on whats been cooked. They have proved using a dishwasher is more economical than washing up through out the day.
  • I guess it will work for some. But, as a single person myself, I can just about get away with washing-up twice a day (ie lunchtime and dinnertime) and sometimes not then (ie it has to be after each meal).

    It depends on what I'm cooking and, if I'm being at all adventurous (that would be quite frequently then...) I probably have to wash per meal. Having not been able to afford my new kitchen yet (ie in recently-bought house) then I'm still having to cope at the moment with inadequate amount of worksurface space and that's another reason I have to be more "wash as you go" than I otherwise might....

    Darn it...
  • indeed it is easier for me on my own,my DD has 5 sometimes 6 or 7 at her house so the dishwasher get good usage :) along with a little help from me as I usually wash the odds and ends from their breakfast when I go in the afternoon before my DGS get in from school as both my DD and her family are all out at school or work by 8.15 in the morning :) good old Mum :):):)
    I was told when our water went on the meter that if you have a family its worth getting a dishwasher to save on water and there are some good low energy ones around.
    I always try to 'steep' the pots and pans with a bit of water in them if I can as this helps a bit and saves too much scouring (not my favourite job:):):) )
  • Summer is almost here in Australia. My daughter makes icy poles out of water cordial for cents. Even though they are a cheaper icy treat to buy at a $1 each, making them cuts them to virtually nothing and the moulds are reusable over and over.
    Thank you,
    TM
    Listen to the sound of the wind in the trees when no wind stirs....
  • Frugalsod
    Frugalsod Posts: 2,966 Forumite
    Tenth Anniversary Combo Breaker
    Summer is almost here in Australia. My daughter makes icy poles out of water cordial for cents. Even though they are a cheaper icy treat to buy at a $1 each, making them cuts them to virtually nothing and the moulds are reusable over and over.
    Thank you,
    TM
    I would agree. If you have kids this would be a no brainer to do. They can have a daily treat and not break the bank. Just planning so that they have a constant stream.

    I would also add that making your own ice cream could also be very much cheaper than the premium brands that people buy, plus you get to know what is in them.
    It's really easy to default to cynicism these days, since you are almost always certain to be right.
  • happydays89
    happydays89 Posts: 304 Forumite
    edited 29 November 2015 at 9:10AM
    Frugalsod wrote: »
    I would agree. If you have kids this would be a no brainer to do. They can have a daily treat and not break the bank. Just planning so that they have a constant stream.

    I would also add that making your own ice cream could also be very much cheaper than the premium brands that people buy, plus you get to know what is in them.

    We have the cups you put in the freezer,then you add your juice and gently squeeze them and they turn into a slush drink.you can also make ice cream in them,we purchased them in Argos,well worth the money.They are called chill factor,our local home bargains had a cup that looked like an ice cream for £4.99 also made by chill factor.
  • I always put coffee grounds on my lemon tree and compost. Any left over, black coffee minus sugar is also rather good on house plants and outside plants too. Spread it between plants and don't over fertilise and there you have it, recycled coffee fertiliser.
    Thank you for reading,
    TM
    Listen to the sound of the wind in the trees when no wind stirs....
  • elona
    elona Posts: 11,806 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    Blush
    :o
    I told my kids that when the ice cream van played their music - it meant they had sold out!

    I then got a cheap choc ice, cone or lolly from the freezer for them.
    "This site is addictive!"
    Wooligan 2 squares for smoky - 3 squares for HTA
    Preemie hats - 2.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.