We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
Year 6 Maths homework - I must be thick!

staceysteve
Posts: 371 Forumite
Ok my stepson and I are really stuck on this problem:
The small bar of chocolate weighs 50g and costs 32p
The large bar weighs 200g and costs 80p
How many grams do you get for 1p from the small bar?
How many grams do you get for 1p form the large bar?
Then...
The large tin of tuna weighs 400g and costs £1
The small tin wieghs 220g and costs 60p
How many grams do you get for 1p in the large tin?
how many grams do you get for 1p in the small tin?
Seems so hard to me!
Help would be much appreciated! And how you got the answer please because obviously I want to know for myself and help him!
The small bar of chocolate weighs 50g and costs 32p
The large bar weighs 200g and costs 80p
How many grams do you get for 1p from the small bar?
How many grams do you get for 1p form the large bar?
Then...
The large tin of tuna weighs 400g and costs £1
The small tin wieghs 220g and costs 60p
How many grams do you get for 1p in the large tin?
how many grams do you get for 1p in the small tin?
Seems so hard to me!
Help would be much appreciated! And how you got the answer please because obviously I want to know for myself and help him!
Wins 2010 (holiday pretty please!): Jan:BlueReefAquariumTicket!Feb: TottenhamTeamMascotExperience!Mar: AvonPerfume£100YatesbartabAltonTowersbreak!Apr: - May: BicSoleilRazor June:2OdeonTickets BicRazorAgainHippHamperHamper July:HairAwards2010 Products!Aug:Nothing Sep: Nothing:( Oct: DailyMail£250! 

0
Comments
-
Divide the number of grams by the number of pennies.Eat food. Not too much. Mostly plants - Michael Pollan
48 down, 22 to go
Low carb, low oxalate Primal + dairy
From size 24 to 16 and now stuck...0 -
1.56 grams for the small
2.5g for the large
It's just equations - 50g=32p so 50g/32=1p"One day I realised that when you are lying in your grave, it's no good saying, "I was too shy, too frightened."
Because by then you've blown your chances. That's it."0 -
Still makes no sense to me.
I know how you got 2.5g and that makes sense to me but not in a proper mathematical way.
How did you get 1.56g - no calculator?Wins 2010 (holiday pretty please!): Jan:BlueReefAquariumTicket!Feb: TottenhamTeamMascotExperience!Mar: AvonPerfume£100YatesbartabAltonTowersbreak!Apr: - May: BicSoleilRazor June:2OdeonTickets BicRazorAgainHippHamperHamper July:HairAwards2010 Products!Aug:Nothing Sep: Nothing:( Oct: DailyMail£250!0 -
This way of thinking may help too...
When you are trying to work out any rate for example, miles per hour or in this case grams per penny.
It is always the first one that you say divided by the second.
In your question it doesn't say "per" but just substitute the words "do you get".
I hope that helps.
xx0 -
How do you go from 32p to 1p? You divide by 32.
You do this to the other side. So 50g / 32 = 1.56g
50:32
?:1
Another way of looking at it. What do you do to the right side to get there? Do the same on the left side.
So
50:32
1.56:10 -
staceysteve wrote: »Still makes no sense to me.
I know how you got 2.5g and that makes sense to me but not in a proper mathematical way.
How did you get 1.56g - no calculator?
I've shown the proper mathemetical way.
It's basic equations........what you do to one side - you do to the other.
50g=32p
You want to find out how much you get for 1p, so you have to divide both sides by 32"One day I realised that when you are lying in your grave, it's no good saying, "I was too shy, too frightened."
Because by then you've blown your chances. That's it."0 -
Another way of visualising it could be:
Lets use the 200g for 80p here.
Imagine the problem. You want to know how much of that big bar you can buy with just one penny.
Split your 80p into 80 pennies, visually or with real pennies, or bits of paper, each is 1p.
Now you need to split that bar up 80 ways too, or divide it by 80.
Once you think the problem through, the solution usually jumps out.0 -
Another thought, does he have a maths text book you can both read through together, it will explain it simply and work through an example with you.0
-
Yeah I get the answer etc but how does my little one do the sum?Wins 2010 (holiday pretty please!): Jan:BlueReefAquariumTicket!Feb: TottenhamTeamMascotExperience!Mar: AvonPerfume£100YatesbartabAltonTowersbreak!Apr: - May: BicSoleilRazor June:2OdeonTickets BicRazorAgainHippHamperHamper July:HairAwards2010 Products!Aug:Nothing Sep: Nothing:( Oct: DailyMail£250!0
-
You mean without a calculator?0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 350.3K Banking & Borrowing
- 252.9K Reduce Debt & Boost Income
- 453.2K Spending & Discounts
- 243.3K Work, Benefits & Business
- 597.8K Mortgages, Homes & Bills
- 176.6K Life & Family
- 256.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards