PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

6000 meals under 50p in 2010; feeding your family on a low budget

Options
1767778798082»

Comments

  • misscousinitt
    misscousinitt Posts: 3,655 Forumite
    Tenth Anniversary 1,000 Posts Mortgage-free Glee!
    Mark

    Maybe when the kitchen is done you can re-start your challenge on a pro-rata basis for the rest of the year. (maybe Jul-Dec).

    Hope all goes well with the rest of the kitchen and really hope to see you back on the forum soon.
    Mortgage Free x 1 03.11.2012 - House rented out Feb 2016
    Mortgage No 2: £82, 595.61 (31.08.2019)
    OP's to Date £8500

    Renovation Fund:£511.39;
    Nectar Points Balance: approx £30 (31.08.2019)
  • The_Miser
    The_Miser Posts: 98 Forumite
    Part of the Furniture 10 Posts Combo Breaker
    edited 16 January 2011 at 7:18PM
    A big problem (both for cost and equally importantly for waist girth) is snacks. If you eat a meal normally and next day have the same meal which has been through a liquidiser then the second day the meal will take +/- twice as long to digest.
    That means you will not feel hungry so will not be tempted to snack, saving money and inches.

    (info courtesy of some scientifically monitored slimming programme on TV)

    Watch out for supermarket prepacked vegetables. I saw loose mushrooms at £2.xx per kilo and identical ones pre-packed at £6.xx per kilo. IF prepacked is cheaper then work out if you can use it all before it goes bad - the cost of the veg thrown out may make the difference between loose and prepacked. By contrast I have seen prepacked veg at half the price of identical loose veg. Just remember that the supermarkets have the aim of getting the money out of your wallet in any manner provided it is not illegal.

    BEWARE the small labels saying "price per 100 grammes" when you are comparing prices. I have found in a major supermarket that such price has absolutely no relation to the per kilo price quoted - sometimes by a factor of three or more.
  • mark55man
    mark55man Posts: 8,215 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    *HELLO OLD FRIENDS*

    Just tidying up my subscriptions and I found this thread again. I spent an hour flicking through it - blimey what a lot of banter and drama.

    Not going to start it up again - we have reached a balance between our favorite cheap meals, nice things on woopsies, and days when you just have to eat something nice. Budgeting is better and we are now just comfortably living of much less than we did before

    current favorite cheap meals -
    * mac cheese,
    * baked pototaes beans/cheese/ tuna&sweetcorn
    * fish pie (w/o prawns),
    * chilli (veg and w/meet) Lidl bargain mince
    * lidl pizza 2.49 for 3,
    * lunch boxes from lettuce/carrots/woopsied bread

    Am going to go back over all the recipe threads though as I am sure we can find something again - now only have 2 veggies
    I think I saw you in an ice cream parlour
    Drinking milk shakes, cold and long
    Smiling and waving and looking so fine
  • So excited about this post, need to keep evening meals to an absolute maximum of 50p per head. Not much fun with 4 people, a little one who can't have dairy and a very limited cook haha, so this post is very inspiring :)
    :starmod: Connor Dean 03/12/08 :starmod:
    :staradmin Jensen Cameron 26/09/13 :staradmin

    [FONT=Arial Narrow, sans-serif]Goal - To clear £22,550 debt by New Years Eve 2020
    [/FONT]
  • So excited about this post, need to keep evening meals to an absolute maximum of 50p per head. Not much fun with 4 people, a little one who can't have dairy and a very limited cook haha, so this post is very inspiring :)

    This thread was created in 2010, and is based on 2010 prices. I don't think you will find it easy to re-create the same menus / recipes mentioned in this thread for 50p a head with 2017 prices. But good luck!
    squeaky wrote: »
    Smiles are as perfect a gift as hugs...
    ..one size fits all... and nobody minds if you give it back.
    ☆.。.:*・° Housework is so much easier without the clutter ☆.。.:*・°
    SPC No. 518
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.2K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.2K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.6K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.