We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Grocery Shopping budget thread
Comments
-
Doom_and_Gloom wrote: »I've been wondering the same thing to be honest. You can't bake cakes, biscuits or simular products without being in the kitchen!
Maybe jelly will be the choice of things to 'bake':rotfl:The shinbone is a device for finding furniture in a dark room.:TBig thanks to all competition posters:T0 -
Doom_and_Gloom wrote: »For goodness sake my partner and I eat a very good diet and it is cheap too. As I have already said we spend about £100/month and that includes cleaning products, toiletry products and chinchilla stuff.
We are on a low income and because we are on a low income we can not afford to buy junk foods, ready meals, takeaways etc.
Food how it should be is cheaper.
It does depend on what you are buying D&G.
Not all home cooked food is cheaper to buy and make from scratch, but you do have the benefit of it being far healthier.There is something delicious about writing the first words of a story. You never quite know where they'll take you - Beatrix Potter0 -
Eric_Pisch wrote: »we have almost zero waste as we plan each weeks food
i eat about 2400 cals a day but my maintenance is 3800, not looking forward to funding that much..
You won't need it eric..."eat when you're hungry, stop when you're full"...you've done fab!
Did you see "Unconquerable Dave? http://www.marksdailyapple.com/the-unconquerable-dave/0 -
I do have to disagree. My mum spends under £50 a fortnight for 3 adults. This covers seasonal veg and fruit bought from lidl/aldi and market fresh meat from the supermarket (around 2 chickens and german meats),maybe some smoked fish, dairy ie a block of cheese, 4 pints of milk, eggs, dried pasta and pulses , tinned pulses, tuna and fruit and maybe a loaf of bread.
Maybe a monthly shop would include cereal, flours, baking things etc
You need to give up the branded "treats "and junk and start cooking!
£100 a week for 2 adults means you should rewally use mse for its intended purpose....money saving!
How do you make 4 pints of milk last a fortnight for 3 adults? :eek: We get through 4 pints every 2 (3 at a push) days.Moving onto a better place...Ciao :wave:0 -
We only have a pint a week for 4!
I take tea/coffee black and my husband doesn't really drink hot drinks. We only use it for cereal.But if ever I stray from the path I follow
Take me down to the English Channel
Throw me in where the water is shallow And then drag me on back to shore!
'Cos love is free and life is cheap As long as I've got me a place to sleep
Clothes on my back and some food to eat I can't ask for anything more0 -
-
tinktinktinkerbell wrote: »same here fiver, OH drinks a load of milk and ive started on it since ive hit the weights
could not make 4 pints last 2 weeks, not a chance
i drink 8 pints a week on my own (whole milk ofc)0 -
0
-
About £140 per week with about an extra £40 during the week for extras like pizzas and fish and chips etc.I may be cheap but I am not free////////////////////0
-
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.7K Spending & Discounts
- 244.2K Work, Benefits & Business
- 599.4K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.7K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards