We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Pudding and dessert recipes
Comments
-
I don't understand, when the food budget is so low, why the OP is worrying about puddings. Getting the right amounts of fruit and veg, proteins, carbohydrates, dairy and protein is important; if there's money left afterwards, then do puddings. I just don't get why people think kids need puddings - they don't. Reading the suggstions for cheap puddings on here makes me realise why we have such a problem with overweight and obesity and dental caries in the UK.******** Never be a spectator of unfairness or stupidity *******"Always be calm and polite, and have the materials to make a bomb"0
-
I don't do puddings on a regular basis but I can see why OP might. They are a very cheap way of filling the kids up after a smallish portion of the main course.Mortgage started on 22.5.09 : £129,600Overpayments to date: £3000June grocery challenge: 400/6000
-
They are a very cheap way of filling the kids up after a smallish portion of the main course.
bulking up on carbs would fill them up more, so put more pasta, rice or bread on their plates, rather than a dessert, which is normally sugar based - a homemade bowl of soup to start would be more filling and have a better nutritional content, than any dessert that could be offered
F0 -
I don't do puddings on a regular basis but I can see why OP might. They are a very cheap way of filling the kids up after a smallish portion of the main course.
They can be a cheap way of filling them with over-processed, refined, sugary stuff too. Better to bulk up the main course.******** Never be a spectator of unfairness or stupidity *******"Always be calm and polite, and have the materials to make a bomb"0 -
Pancakes are not just for shrove Tuesday and they are cheap to make.
I make two swiss rolls every week 1 chocolate and 1 vanilla - fill them with jam, chocolate spread, lemon curd or whatever takes your fancy - to make one is only 3oz (75g) plain flour, 3 eggs and 3oz (75g) sugar (if you are doing a chocolate one 1½oz Plain flour, 1½ oz sugar, and 1oz dark cocoa powder plus 3 eggs.
Another favourie is sponge drops http://www.parrswood.manchester.sch.uk/recipes/recipe17.html
Try old fashioned school dinner recipes too they had to be cheap because of budget constraints
http://www.schoolrecipes.co.uk/
Hope this helps and good luck xBlessed are the cracked for they are the ones that let in the light
C.R.A.P R.O.L.L.Z. Member #35 Butterfly Brain + OH - Foraging Fixers
Not Buying it 2015!0 -
Butterfly_Brain wrote: »I make two swiss rolls every week 1 chocolate and 1 vanilla - fill them with jam, chocolate spread, lemon curd or whatever takes your fancy - to make one is only 3oz (75g) plain flour, 3 eggs and 3oz (75g) sugar (if you are doing a chocolate one 1½oz Plain flour, 1½ oz sugar, and 1oz dark cocoa powder plus 3 eggs
so these would cost about £1 each to make? how big are they?
F0 -
so these would cost about £1 each to make? how big are they?
F
How do you get £1? I'm sure they would be cheaper than that. flour < 5p, 3 eggs 30p, sugar 5p, jam, well homemade is cheap, but value/basics are 30pish a jar. so £1 will get you a few swiss rolls.
It's only a game
~*~*~ We're only here to dream ~*~*~0 -
MrsBartolozzi wrote: »How do you get £1? I'm sure they would be cheaper than that. flour < 5p, 3 eggs 30p, sugar 5p, jam, well homemade is cheap, but value/basics are 30pish a jar. so £1 will get you a few swiss rolls.
3 eggs 30p? i have my own chickens, and even i cant produce them that cheap, which is why i was questioning the price
F0 -
I buy free-range eggs and they're 15 pence each but I reckon if you buy the cheapest supermarket battery-produced ones they will come in at around 10 pence each.0
-
Morrisons had FR eggs at 10 for £1. That's what I bought last. Before that £1.88 ish for 18 Sain basics barn eggs - but if you have a look you can usually find FR in some of these boxes. I've not been disappointed yet
.
It's only a game
~*~*~ We're only here to dream ~*~*~0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.5K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.8K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards