PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

18081838586331

Comments

  • I spend around Three Pounds to Four Pounds a day on lunch.

    We have a Sandiwch van that comes round to our industrial Park, it is very expensive and you get very little for your money and it is not to a very high standard, but we all seem to still go out to it.......ummm maybe this would make me stop.
  • Less than £1,
    I get a pasty from ASDA: 50p
    A pack of 4 'Dunking Cookies': 50p (which tend to last a few days)
    and then I drink water! Great value, zero effort! :)
  • I reckon I spend between £1.50 and £2 per day on ingredients for my yummie packed lunch. So let's say £1.75.

    Dave
  • quaveriw
    quaveriw Posts: 328 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    some days around a £1.50 and two days a week around £3 - get home from work and walk out the door straight away sometimes :(

    Would love to be able to spend less!
  • I don't work (yet - roll on January!), but have to make 3 pack lunches for two DDs and DH, probably works out around £3-4 a day for all three of them and they are not full of junk foods.



    MFW (as of 08/11/11) £7645.90
    Aiming to be mortgage free by Dec 2012 :j
    Sealed Pot Challenge #1628 - £16.00
  • antilles
    antilles Posts: 365 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    I make my own butties for work so I guess around a pound per day.
  • I spend about 1.50 on lunch per day per week except weekends when it can be £5 to £8.:beer:
  • Fred.Ed
    Fred.Ed Posts: 74 Forumite
    I just joined Weight Watchers a few weeks ago so am being very careful with what I shovel in! As everything is home made and fresh at the moment it can range from about £1 - £3. £1 on the days I make a homemade soup and have fruit and bread; and for the days I'm treating myself to king prawn salad it can be nearer to the £3 mark. Now that the tomatoes I grew this year are on their last legs I'll probably be spending a bit more too!
    To help save us a bit I started a tea club in work and we contribute £1 per person per week, it works brilliantly! We get milk, tea, coffee and biscuits (best brands!) and it's used at least 3 times per day by everyone. We are very good to ourselves as we even have chocolate bars (not me of course, well not at the minute anyway!). When we have a surplus of funds we have free weeks - particularly around Christmas and new year months. Give it a try, helps save a bit at lunchtime too!
  • jonven
    jonven Posts: 598 Forumite
    At a guess it costs about £2.50
    Penny Pinching Pauline
  • I spend on average £2 per day on lunch (either a sandwich or jacket potato) which makes no sense as I could make a sandwich or a jacket potato for less (we have a fridge and microwave.

    My resolution is: To use the facilities provided at work and save money on my lunch!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.