We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Children take packed lunches to school - about £1.50
Hubby and I eat leftovers from previous night's evening meal- free0 -
I spend around £1.50 maximum as I make lunch at home.0
-
Sounds like a great freebie.
I pack up my daughter's lunches and probably spend around £1.50-£2.00 each - they are young so have little appetites at the moment.
Hope i win :j0 -
Hi
My first post Yippee!!!
I usually spend between £1.50-£2.00 between my boys 2 lunchbags0 -
I spend £2.40
Thanks!
Sara O'Dell0 -
I spend max 0.75p on lunch. I generally have left overs (pasta, cous cous, stew blended up to make soup) from the night before or half a tin of soup with a couple of slices of bread goes a long way. Alternatively, i have half a tin of baked beans (heated in the microwave at work) with a couple of slices bread0
-
i spend about 3.50 on my lunch most days, or i will take sandwichs0
-
Think mine evens out to £1 a day - cheese and pickle sandwich, crisps and a geobar (+bottle of tap water of course!) :T0
-
Between five and seven pounds.
Jo0 -
Tesco baked crisps = 96p for 6 = 1 pack 16p
6 bananas for £1 = 1 banana 17p
8 apples for £1 = 1 apple 13p
Bread (3 loaves for £1.50, assuming 20 slices per loaf - 2 slices) = 5p
Ham 10 slices for £2.99 - 1 slice = 30p
Cheese triangle - 97p for 8 triangles - 1 triangle = 12.1p
So all in all about 93p. That would be more like £3 if I bought it from our work 'sandwich man', probably more.
Over the course of a working year (48 weeks) that is £223 rather than £720 - wow thats a £500 a year saving!! :beer:0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards