We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I always take sandwiches, so I spend around 50 p per day.
ThanksGoing down the Oteley Road to see the Shrewsbury aces! :T0 -
Very little I take my own soup and heat in a microwave.0
-
Well I take my own pack up, but spend more than most on here who do. I take something like a rice/pasta salad or leftovers from the night before, so that's maybe 50p as I put peppers, corn, etc. in. Then a Mullerlight yogurt (50p) and three pieces of fruit. Checked Tesco online and they reckon 20p for an apple and 15p for a banana, plus probably another 20-30p for grapes or plums or something to be my third bit. And I also have either Babybel or cheese triangles, so 30p or so for that. So all in all I'm looking at £2 per day for my packup. I have an active job, so get hungry and am also doing Slimming World, hence the Mullerlights and cheese!0
-
Probably spend around 75p -1.00 in my lunchbox. But then I got my two son's school lunchboxes and my husbands as well so it all adds up...0
-
No more than £2.00 per day.0
-
I only spend about 70p to £1 on lunch as it is always home-prepared. I don't understand why anyone wants to spend more just to save getting up a few minutes earlier! (Plus I know exactly what has gone into my lunch)0
-
Prob spend about £4 -£5 a day. Far too much but not organised enough!!!! This is for my husband - he refuses to take in packed lunch so v expensive. Still comes down to expense for me!!
Any thoughts on how to persuade him???0 -
I'm obviously a total techno cretin because I can't understand how to do this.0
-
£5 - £10 a day!0
-
i make 2 lunches every week day and spend an average of £1.20 per day for both.just need to convince oh to take pack up for lunch instead of pies for lunch from local greasy spoon cafe eewwwhen your life is a mess light one more cigarette its so logical!!
get up and dance,get up and smile,get up and drink to the days that are gone in the shortest while :T
There's no profit in peace boys we better fight some more:(0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards