PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1229230232234235331

Comments

  • hi i would love one of these for days out. my lunch costs me nothing as i work in a school kitchen and we eat whats leftover after service :o we get some strange concoctions sometimes though :rotfl:
    :coffee:i find a cup of tea can solve most problems:coffee:
    :dance: but alcohol solves them all :dance:
    basic emergency fund 387.87/500
    £1000 emergency fund #290
    mortgage 91,719= 21y 0mnth :eek:
    6 mnths exp 0/6633
  • I try to make sandwiches every day, made from last night's leftovers.

    However, I sometimes buy a takeaway and make sure I have some leftover for my evening meal.
  • Ooh can I have one please, fingers crossed.
    I normally spend between nothing and £5 on my lunch.
    The containers will be useful for taking my sandwiches in.
  • I spend approx £1
  • Gizasmum
    Gizasmum Posts: 257 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Photogenic Name Dropper
    I reckon around £2.50 and that's me bringing from home - milk, sandwiches and fruit. If I buy a sandwich or filled baked potato then around £2.70, with no milk or fruit included
  • First posting - so here goes!....

    About £1.50 ish, depending how sweet my tooth is!:j
  • I take well filled sandwiches made with 2 slices of home made bread filled with a slice of thin ham, tuna mayo or egg mayo+ tomato, cucumber and lettuce. I also usually take some berries (in season) and a piece of fruit.

    I don't think my sandwiches cost me any more than a £1 - probably less. Certainly less than prepacked sandwiches (and I know what I'm putting in my bread and sandwiches) Berries push up the price though, supermarket ones especially being way over-priced.

    It is expensive to eat healthily in Scotland in the winter!
  • I spend about £1.00 - £2.00 a day - Prepare my own salads per working day & cut up some fruit such as melon or pineapple and put this in a seperate container as a nice dessert - healthy & cheap option
    :T
  • Would love the freebie....I spend a whopping £3.00 per day maybe a little more throughout the day whilst in work :rolleyes:

    Just imagine a new set of tupperware set to encourage and start saving by taking sandwhiches to work and making a huge saving :T
  • Thanks - I guess about £1.50 a day - either own prepared salad & jacket pot or homemade soup & bread.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.3K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.