We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1302303305307308331

Comments

  • garrydh
    garrydh Posts: 76 Forumite
    Part of the Furniture
    Until recently I was spending £4-£6 a day until I started bringing packed lunches, now it's always under £1!
  • coops228
    coops228 Posts: 365 Forumite
    Well, I get a free lunch at work but hubby spends about £3 on his lunch.
    :D
    :jMini Coops arrived 2011:j
  • Thanks to the demotivating tool I make my own, but the uni canteen smells so good-I think I might need the excitement of a new lunch box to deter me ;-D
  • Not 100% sure as make my lunch - mainly salads and you and fruit and hot cross bun ect so all the little bits must add up but i think that it works out much less expensive than bying pre made luch - and it's better as i know exactly what has gone into it and can make whatever i fancy that day! :T
  • I spend an average of £1.50 on lunch each day.
  • morwenna
    morwenna Posts: 844 Forumite
    If I am motivated to make my own then whatever is lurking in the fridge is taken, if not then £2.50 at the "butty van"
  • I spend £2.00 on lunch.
  • I spend about £2 - on a good day
  • apple_mint
    apple_mint Posts: 1,102 Forumite
    1,000 Posts Combo Breaker
    Probably around 50p each on OH and myself.

    Usually it is:

    HM soup (around 15-20p per portion),
    2 slices of HM bread (loaf costs about 50p to make and we get 16 slices - about 7p), some stewed fruit or HM jam (currently free cooking apples or blackberries) with HM yoghurt (about 5p)
    plus a banana and apple (around 20p for the two)
    Enjoying an MSE OS life :D
  • Probably about £3

    Steph Smith
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.