PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1301302304306307331

Comments

  • Doubtful
    Doubtful Posts: 159 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    Probably only 50p to £1, take sandwiches and HM soup.
  • £1.50 to £2.00
  • andymandy
    andymandy Posts: 274 Forumite
    probably about £1 always make snadwiches or take soup
  • Probably about a quid if I'm at work and take in my own stuff. More if I'm out shopping with friends and we go somewhere for lunch. Up to a fiver. I always take a bottle of water with me to keep cost down.
  • Under £1 - depending what filling I have in my home-made sandwiches. I make them from either home-made bread or reduced price bread so a couple of slices don't cost much. Fillings are ham, beef, egg or cheese plus sometimes tomato or lettuce. During the winter I often also have one sachet of a supermarket own-brand soup but not every day. Loads of people in my work bring in their own sandwiches or leftovers from their previous night's dinner so I think a lot of us are watching the pennies and can't afford shop-bought lunches.
  • l spend about a pound a day as I cook my own lunch at home, or take and tin of soup or left over dinner from the night before .....:T
  • ooo...think I spend about 75p at the moment. Usually try to make extra large dinners on weekdays to roll over to the 12pm hunger pangs:

    Portion of pasta approx 70p for 500g = 23p ish per day
    1/2 tin of Tomateys 26p Tesco = 13p ish
    1/2 an Onion, 20p (stave off the sniffles with a bit o' vit C!)= 10p
    1/2 Pepper, 50p at Tesco's at the moment = 25p
    Dash of Olive Oil = 4p ish

    I just heat up the oil, swish them all around a bit while the pasta cooks, then whack the leftovers in a box for the next day...yum!:T
  • I think I spend about 75p a day on lunch (sandwich and 2 pieces of fruit).
  • I spend about £3-4 a day but I am pregnant and keep snacking!

    Now I've written that down I think I ought to bring lunch from home instead...
  • I reckon I spend around £1.50-£2.00 a day. I take a packed lunch to work although as I often don't get a lunch break I take lots of quick to eat snacks that I can nibble on while rushing from one place to the next!
    Latest Wins: Mr Motivator workout DVD, 5 Itunes downloads, Ipod Stereo Dock, Tea, Ipod Nano, True Crime DVD set, Family Pass to Legoland, Eye Pencil, Seeds, Anita Shreves novel, £150 ASOS vouchers, Miracle Gro starter kit :j
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.